Produkty

Pysznogłówka

Łac. Monarda

Pysznogłówka

Pysznogłówka, z łac. Monarda to rodzaj roślin z rodziny jasnowatych, obejmujący kilkanaście gatunków wywodzących się z Ameryki Północnej. W naszym kraju uprawiana jest pysznogłówka szkarłatna, dęta, cytrynowa oraz ogrodowa. Ta ostatnia, zwana także bergamotką, wyróżnia się główkowatymi kwiatostanami w różnych kolorach (np. czerwonym, fioletowym, różowym), pojawiającymi się w okresie od czerwca do września. Innymi cechami charakterystycznymi byliny są sztywne, owłosione pędy, liczne liście oraz cytrynowy zapach.

Pysznogłówka ogrodowa preferuje podłoże żyzne i dosyć wilgotne – w przypadku uprawy na glebach gorszych jakościowo konieczne jest wzbogacenie ich kompostem bądź obornikiem. Ze względu na płytko rozwinięty system korzeniowy roślina wymaga podlewania, co jest ważne szczególnie w czasie suszy, której pysznogłówka nie toleruje. Nie należy jednak dopuszczać do zalegania wody w korzeniach, a także pamiętać, by nie zraszać jej liści.

Pysznogłówka należy do roślin ekspansywnych, charakteryzujących się szybkim wzrostem – rozprzestrzenia się za pomocą podziemnych rozłogów, jednak po 2-3 latach wymaga odmłodzenia. Co 3-4 lata powinna być natomiast przesadzana – preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Pysznogłówkę łatwo rozmnożymy poprzez podział starszych kęp – robimy to wiosną lub jesienią. Zagrożeniem dla rośliny jest mączniak prawdziwy, który często atakuje okazy w miejscach gęsto porośniętych i osłoniętych, gdzie brakuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Odmiany, które są na niego szczególnie wrażliwe, należy po zakończaniu kwitnienia przyciąć tuż nad ziemią.

Pysznogłówka to roślina bardzo dekoracyjna, która doskonale prezentuje się na naturalistycznych rabatach. Jest miododajna i przyciąga pszczoły, dlatego warto sadzić ją w pobliżu uli. Jej pachnące liście oraz kwiaty wykorzystywane są w gastronomii oraz lecznictwie. Przygotowuje się z nich m. in. herbatki oraz napary wykazujące działanie antyseptyczne oraz wykrztuśne. Sprawdzają się także jako kwiaty cięte, stanowiąc efektowny i aromatyczny akcent w bukietach.

Data publikacji: 16.01.2017