Produkty

Rącznik pospolity

Łac. Ricinus communis

Rącznik pospolity

Rącznik pospolity, z łac. Ricinus communis, to rodzaj trującej rośliny, która do dzikiego wzrostu upodobała sobie tropikalny klimat północno-wschodniego obszaru Afryki. W strefie umiarkowanej i w krajach śródziemnomorskich hodowana jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny wilczomleczowatych. W sprzyjających warunkach osiąga 4 m wysokości, krajowe okazy dorastają do 2-3 m.

Rącznik posiada długą i sztywną łodygę w kolorze zielonym, różowym lub czerwonym oraz duże, dłoniaste liście, ząbkowane na brzegach. Kwitnie od lipca do września. Na zebranych w grona kwiatostanach pojawiają się żółte lub zielone kwiaty. Szczególnie efektowne są owoce w formie kolczastej czerwonej torebki. Wewnątrz każdej znajduje się jedno owalne nasiono o wielkości około 2 cm. Ziarno posiada twardą, lśniącą łupinę w różnych barwach. Każda część rośliny jest toksyczna.

Roślina jest silnie trująca – gdzie i jak ją sadzić? Rącznik zawiera toksyczną dla człowieka i zwierząt substancję, nie powinien być sadzony w ogrodach, gdzie bawią się małe dzieci. Ze względu na okazały, rozłożysty i atrakcyjny wygląd uprawia się go na działkach, na rabatach w ogrodach, przy ogrodzeniach i murkach. Bujnie rośnie na glebie żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej, w pełnym słońcu. Do optymalnego wzrostu potrzebuje dużo miejsca i ciepła. Powinien być osłonięty przed wiatrem, a wzniesione, długie łodygi dobrze jest podeprzeć tyczkami. Hodowlę z nasion rozpoczyna się w skrzynkach. Na przełomie marca i kwietnia w donicach z żyznym podłożem umieszcza się po jednym nasieniu. Po około 2-3 tygodniach w temperaturze 20 stopni Celsjusza ziarna kiełkują. Do gruntu siewki przesadza się pod koniec maja, po ostatnich przymrozkach.

Rącznik jest wrażliwy na mróz. Nie zimuje w gruncie, dlatego krajowe gatunki są jednoroczne. Przed umieszczeniem sadzonek na stałym miejscu ziemia powinna być przekopana z torfem. Między roślinami należy zachować co najmniej 100-150 cm odstęp. W trakcie wszystkich prac ogrodowych z rącznikiem trzeba zabezpieczyć dłonie i unikać kontaktu rośliny z twarzą, w szczególności ustami i oczami. Nawet niewielka dawka trucizny z rośliny jest śmiertelna. Pielęgnacja polega na regularnym i obfitym nawadnianiu oraz zasilaniu nawozami odżywczymi.

Gdzie wykorzystuje się rącznik? Roślina jest rozłożysta i posiada okazałe liście. W trakcie owocowania przyciągają uwagę atrakcyjne, intensywnie czerwone torebki nasienne. Uprawiana jest ze względu na efektowny wygląd. Zawiera trującą substancję – rycynę, która odstrasza krety i turkucie podjadki.

Data publikacji: 16.01.2017