Produkty

Rdest

Łac. Polygonum

Rdest

Rdest, z łac. Polygonum, jest rodzajem rośliny z rodziny rdestowatych. W polskiej nomenklaturze botanicznej została od niego wyodrębniona rdestówka, z łac. Fallopia, rodzaj wśród którego znajduje się 8-12 gatunków. Rdest i rdestówka mogą występować zamiennie w literaturze, są to jednak dwa oddzielne rodzaje. Ten pierwszy może zawierać aż 200 gatunków. Wiele z nich można spotkać w Polsce, choć niektóre z nich stanowią efemerofity, czyli gatunki obcego pochodzenia, które zostały w jakiś przypadkowy sposób sprowadzone i zasiliły daną florę.

Rdesty są roślinami zielnymi, a wśród nich znajdują się odmiany jednoroczne lub byliny i gatunki drewniejące. Często występują w formie płożącej się, czasami wyróżniają wzniesioną łodygą. Liście są lancetowate i owalne oraz skrętoległe, łodygowe, siedzące lub ogonkowe. Znamienna dla wszystkich rdestowatych gatka, u rdestów charakteryzuje się tym, że może być przejrzysta, biała, srebrzysta i gładka, a także na tyle nietrwała, że rozpada się na włókna lub całkowicie. Kwiaty rdestów są zebrane w kłosy, a ich kształt jest dzwonkowaty i mają 5 listków. Mogą być białe, zielonkawe lub różowe. Wiele rdestów występuje w formie pnącej. Można spotkać je dziko rosnące na łąkach – ich jasnoróżowe kwiaty są dobrze widoczne w formie pręcików wyrastających z łodyg. Mogą rosnąć na wysokość 30-150 cm.

Wiele gatunków z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie – niektóre byliny są nawet zimozielone i przeżyją kilka lat. Podłoże powinno być dość wilgotne i być wzbogacone próchnicą, ale rdesty łatwo adaptują się prawie w każdych warunkach. Niektóre z nich są wręcz bardzo inwazyjne, przez co należy umieszczać je w odpowiednich miejscach, aby nie zagłuszyły innych roślin. Rdesty sadzi się wiosną lub jesienią na stanowisku słonecznym lub cienistym. Nie trzeba ich specjalnie przycinać i są odporne na szkodniki i choroby.

Pnące gatunki rdestu, np. popularny Polygonum aubertii, są wykorzystywane jako dekoracyjne rośliny, które są w stanie szybko obrosnąć dany element – zamaskują nieestetyczną przestrzeń czy zapewnią cień. Można je więc sadzić przy płotach, elewacjach czy przy nieładnych budowlach. Rdest ptasi, a także ostrogorzki to gatunki, które są wykorzystywane w zielarstwie i mają lecznicze właściwości.

Data publikacji: 16.01.2017