Produkty

Rdestówka Auberta

Łac. Fallopia aubertii

Rdestówka Auberta

Rdestówka Auberta, z łac. Fallopia aubertii, zwana inaczej rdestem Auberta, to gatunek pnącza należącego do rodziny rdestowatych, które w stanie naturalnym występuje w Chinach. Roślina rośnie bardzo szybko, a jej roczne przyrosty mogą osiągać nawet 6-8 m. Charakteryzuje się cienkimi, gładkimi, wijącymi się pędami oraz pojedynczymi, jasnozielonymi liśćmi. Wyróżniają ją liczne wiechowate kwiatostany, pełne drobnych białych kwiatków, pojawiające się w lipcu i zdobiące pnącze aż do przymrozków.

Rdestówkę Auberta najlepiej zasadzić wiosną w żyznej i przepuszczalnej glebie, w której najszybciej i najlepiej się rozwija, jednak przyjmie się także w ziemi ubogiej. Mając na uwadze duże rozmiary rośliny, warto zasadzić ją w większym dole z odpowiednim podłożem, które zapewni jej wystarczającą ilość składników pokarmowych. Preferuje ona miejsca słoneczne, w których najobficiej kwitnie – ulokowana w półcieniu wypuszcza mniej kwiatów. Rdestówka Auberta wymaga także ziemi wilgotnej, dlatego latem, szczególnie w upalne dni, należy ją podlewać – nie służy jej jednak namiar wody, w wyniku którego przebarwia się na żółto i traci swój zdrowy wygląd.

Ponieważ szybko wykorzystuje składniki pokarmowe zawarte w glebie, należy okresowo zasilać ją nawozem, a w razie takiej potrzeby, najlepiej wiosną, można przycinać jej pędy – jest to także sposób na ograniczenie zasięgu rośliny, która może zagłuszać inne gatunki. Redestówka Auberta należy do pnączy mrozoodpornych, jednak może zdarzyć się, że mróz uszkodzi jej pędy – po ich skróceniu, tuż przy ziemi, szybko pojawią się jednak nowe odrosty. Rozmnaża się ją poprzez okłady bądź półzdrewniałe sadzonki pobierane do ukorzenienia późnym latem.

Rdestówka Auberta jest rośliną dekoracyjną, która bardzo szybko oplata solidne podpory – kratki, trejaże, pergole czy ogrodzenia. Wykorzystuje się ją do maskowania nieestetycznych miejsc bądź tworzenia zielonych ścian, które chronią przed zanieczyszczeniami oraz tłumią hałas. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach, w których może rosnąć jako ozdoba balkonów oraz tarasów.

Data publikacji: 16.01.2017