Produkty

Rebucja

Łac. Rebutia

Rebucja

Rebucja, z łac. Rebutia, to rodzaj roślin należący do rodziny kaktusowatych. Rebucja porasta tereny Boliwii, Peru oraz Argentyny. Większość gatunków rebucji to małe, lecz barwne kaktusy, które przybierają kuliste lub cylindryczne formy.

Cechą charakterystyczną rebucji jest wczesny okres kwitnienia, najszybszy ze wszystkich kaktusów, dlatego też ważnym jest, aby wybudzanie rebucji ze snu zimowego rozpocząć już w kwietniu. Roślina w porównaniu do całej swojej wielkości wytwarza kwiaty dość sporych rozmiarów. Najczęściej spotykamy kwiaty o barwie czerwonej, choć mogą być również żółte, pomarańczowe i różowe. Z kolei pędy rośliny są spiralnie żebrowane oraz pokryte przez miękkie i krótkie ciernie.

Rebucja najlepiej rośnie w przewiewnym miejscu, jednak nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podłoże, podobnie jak u innych kaktusów, musi być dobrze przepuszczalne oraz wzbogacone domieszką gruboziarnistego piasku. Latem rebucje powinny rosnąć na parapecie okiennym lub też w specjalnej szklarni przeznaczonej dla kaktusów. W okresie upałów nie należy zapominać o częstym zraszaniu.

W kwestii podlewania zaleca się dostarczenie wody raz na tydzień, jednak mając na względzie, by nie dopuścić do przesuszenia rośliny. Natomiast w trakcie wzrostu wskazane jest wzbogacanie podłoża rebucji o nawóz bezazotowy, przeznaczony do pielęgnacji kaktusów. Okres kwitnienia przypada na wczesną wiosnę oraz lato – co ciekawe, zakwitnąć mogą bardzo młode okazy, nawet już w drugim roku po wysiewie.

Rośliny z rodziny kaktusowatych nie lubią przesadzania, dlatego też wykonujemy je bardzo rzadko, jedynie wtedy, gdy kaktus nie mieści się już w starej doniczce. Na czas zimowania należy zaprzestać podlewania oraz przenieść rebucję do jasnego, lecz chłodnego pomieszczenia o temperaturze oscylującej w okolicach 6-8 stopni Celsjusza. Sposobem rozmnażania jest wysiew nasion bądź oddzielanie małych roślin podczas przesadzania. Wśród zagrożeń wymienia się przede wszystkim gnicie rośliny oraz atak przędziorków.

Rebucja idealnie nadaje się do ozdoby naszych parapetów i jest uprawiana jako roślina doniczkowa.

Data publikacji: 16.01.2017