Przejdź do następnych akapitów:
- Renowacja drewnianego płotu – kiedy warto się na nią zdecydować?
- Jak usunąć mech z drewnianego płotu?
- Konserwacja płotu – czym zabezpieczyć drewno przed wilgocią?
- Malowanie płotu – jak zrobić to dobrze?
- Podsumowanie
Drewno, mimo że jest solidnym materiałem, jest także niezwykle wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych. W efekcie bez odpowiedniej konserwacji, szybko niszczeje. Słońce, woda czy zmiany temperatur negatywnie wpływają na jego kondycję. Niezabezpieczona powierzchnia jest też podatna na działanie bakterii, owadów i grzybów.
Ochronę deskom zapewnia impregnacja. Odpowiednie zabezpieczenie drewna sprawia, że materiał nie chłonie wody, a w efekcie nie pęcznieje i nie pęka. Jest też odporny na biokorozję. Prawidłowa impregnacja tworzy także barierę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Płot ażurowy Blooma z łukiem 180 x 180 cm zielony
Oczywiście trwałość materiału zależy też od rodzaju drewna. Cienkie panele szybciej ulegną zniszczeniu niż solidne deski. Co należy wziąć pod uwagę podczas doboru odpowiedniego preparatu do renowacji ogrodzenia z drewna? Czym konserwować drewno na zewnątrz, by rzeczywiście móc powiedzieć, że był to zakup na lata?
Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule. Dowiesz się też, kiedy deski wymagają renowacji oraz czym zabezpieczyć drewno przed wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami. Podpowiemy Ci także, jak malować płot, by został solidnie zaimpregnowany.
Renowacja drewnianego płotu – kiedy warto się na nią zdecydować?
By drewniany płot był faktycznie dobrą inwestycją na lata, musisz go regularnie konserwować. W przeciwnym wypadku, ogrodzenie po kilku sezonach nada się do całkowitej wymiany. Impregnacja to nic trudnego, szczególnie jeśli dbasz o systematyczność.
Kiedy renowacja desek i malowanie płotu jest koniecznością? Nie zwlekaj z pracą, jeśli z ogrodzenia zaczyna odpryskiwać farba lub pojawia się na nim pleśń. Sygnałem do konieczności ponownego zabezpieczenia drewna będą także uszkodzenia. Twoją uwagę powinny zwrócić również przebarwienia i pęcznienie materiału, ślady insektów oraz grzyby.
Drewniane ogrodzenie wygląda najmniej atrakcyjnie po zimie. Długotrwała ekspozycja na gorącym słońcu podczas lata, a następnie na deszcze i śnieg, odbijają się na kondycji materiału, dlatego wiosna jest dobrym czasem na przeprowadzenie renowacji płotu z desek. Dzięki temu będzie się pięknie prezentować przez cały kolejny sezon i nie trzeba będzie go wymieniać przez kolejnych kilka lat.
By ocenić, czy już potrzebna jest renowacja płotu, dokonaj dokładnych oględzin całego materiału. Przede wszystkim skontroluj trwałość desek. Przyjrzyj się im dokładnie i oceń, czy konieczna będzie wymiana zniszczonego elementu, czy wystarczy dobre wyszlifowanie powierzchni. Gdy deski ogrodzenia są przegniłe lub rozpadają się, koniecznie zastąp je nowymi.
Jeśli drewniany płot pokrywa odpryskująca farba, to także sygnał, że czas przeprowadzić renowację. Przed impregnacją zeszlifuj starą powłokę, a całe ogrodzenie oczyść z piasku, brudu, plam oraz zatłuszczeń. Odpowiednie wyszlifowanie i wyczyszczenie podłoża jest niezwykle ważne, bo jakość zabezpieczenia drewna zależna jest zarówno od odpowiedniego preparatu, jak i dobrego przygotowania powierzchni.
Jak usunąć mech z drewnianego płotu?
Jedną z oznak świadczących o konieczności renowacji płotu, jest zielony nalot. To mech, który pojawia się najczęściej na zacienionych i wilgotnych miejscach. Przed malowaniem musisz go usunąć. Sprawy nie załatwi jednak zeszlifowanie nalotu – w ten sposób możesz tylko rozsiać zarodniki i zepsuć materiał. Więc jak usunąć mech z drewnianego płotu, by skutecznie go zlikwidować? Sięgnij po specjalny preparat.
Zakupiony produkt rozpyl na powierzchni pokrytej mchem. Odczekaj tyle, ile nakazał producent, a następnie oczyść drewniany płot i dokładnie spłucz pozostałości roślin. W razie konieczności usuń także pleśń, grzyby czy glony specjalnym preparatem. Ich również nie należy usuwać na sucho. Na tak oczyszczoną powierzchnię płotu możesz już nanieść impregnat. Czym konserwować drewno na zewnątrz?
Konserwacja płotu – czym zabezpieczyć drewno przed wilgocią?
Impregnacja drewna przebiega na kilka sposobów. Może wykorzystać metodę ciśnieniowo-próżniową, głęboką lub powierzchniową. Dwa pierwsze rodzaje wykonuje się w specjalnych warunkach. Najpopularniejszą metodą konserwacji i tą, którą wykonasz samodzielnie, jest impregnacja powierzchniowa. Przeprowadza się ją właśnie m.in. w celu odnowienia i ochrony powierzchni. Czym konserwować drewno, by uchronić je przed wilgocią? Jaki środek wybrać?
Zwróć uwagę na przeznaczenie impregnatu i jego cechy. Większość środków działa kompleksowo, jednak zdarzają się te o wąskim zastosowaniu, na przykład tworzące wyłącznie powłokę wodoodporną. Czym konserwować drewno użyte jako budulec ogrodzenia?
Preparat, który wybierzesz, powinien głęboko wniknąć w strukturę desek płotu. Dobrze, by działał kompleksowo, bo zyskasz więcej korzyści – nie tylko zmniejszysz chłonność drewnianej powierzchni, ale też zabezpieczysz ogrodzenie przed działaniem wody i słońca oraz stworzysz barierę ochronną przed pleśnią, grzybami oraz owadami.
Zastanawiasz się czym pomalować płot drewniany, bo zależy Ci na zabezpieczeniu materiału i zabarwieniu go? W takim przypadku dobrym wyborem będzie impregnat. Poszukaj wtedy produktu dekoracyjno-ochronnego. Dostępne na rynku preparaty wzbogacone są pigmentami, które barwią drewno i podkreślają charakterystyczny rys słojów.
Impregnat sprawdzi się nie tylko jako zabezpieczenie drewnianej powierzchni, ale także jako warstwa gruntująca pod środki dekoracyjne – lakierobejce, lakiery czy emalie. W ten sposób nadasz deskom kolor. Jeśli chcesz zakryć naturalny rys słojów, użyj odpowiedniej emulsji. Dzięki szerokiej gamie kolorów, bez trudu stworzysz elegancki i prosty płot albo kolorową kompozycję z desek.
Malowanie płotu – jak zrobić to dobrze?
Wiesz już czym pomalować płot drewniany, by zabezpieczyć go przed wilgocią i że praca ta jest koniecznością, by długo cieszyć się pięknym ogrodzeniem. Jednak sam wybór odpowiedniego środka nie sprawi, że pokryta sękami powierzchnia będzie dobrze zaimpregnowana. Ważny jest także sposób aplikacji zakupionego środka. Jak pomalować płot impregnatem, by spełniał swoje zadanie?
Krok 1:
Malowanie rozpocznij od sprawdzenia prognozy pogody. Pracę zaplanuj na ciepły i bezdeszczowy dzień. Załamanie pogody czy też poranna rosa, mogą wpłynąć na jakość uzyskanego efektu. Malowane drewno musi być suche i czyste oraz pozbawione plam.
Krok 2:
Dokładnie wyszlifuj powierzchnię płotu. Najlepiej sprawdzi się do tego papier ścierny o gradacji ok. 150-200. W celu ułatwienia sobie pracy użyj szlifierki. Na koniec odpyl powierzchnię i oczyść ją z powstałego podczas szlifowania kurzu.
Krok 3:
Weź puszkę z impregnatem i dobrze wymieszaj substancję. Do nanoszenia preparatu przygotuj sobie pędzel – najlepiej ten przeznaczony do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli do dyspozycji masz wyłącznie pędzel uniwersalny, przygotuj włosie tak, by nie wypadało podczas nanoszenia impregnatu.
Preparat nakładaj zgodnie z zaleceniami producenta. Zwróć uwagę na ilość warstw, którą musisz nałożyć, by ochrona była skuteczna oraz czas schnięcia poszczególnych powłok. Doczytaj też czy producent zaleca międzywarstwowe szlifowanie.
Podsumowanie
Impregnacja jest najskuteczniejszą i podstawową metodą konserwacji drewnianych elementów. Preparaty chronią naturalne powierzchnie (szczególnie te znajdujące się na zewnątrz) przed działaniem promieni słonecznych, owadami, wilgocią i pleśnią.
Impregnację drewnianego płotu musisz przeprowadzać regularnie. Gdy deski zaczną tracić kolor, pojawi się na nich pleśń albo dotychczasowa farba zacznie odpadać, to znak, że nastał najwyższy czas na ponowną konserwację ogrodzenia. Podczas pracy pamiętaj o dobrym wyszlifowaniu powierzchni i ewentualnej wymianie uszkodzonych desek.
Konserwacja płotu jest także okazją do odświeżenia go i zmienienia kolorystyki. Możesz zabarwić drewno, zachowując rys słojów albo stworzyć jednolitą powierzchnię o dowolnym odcieniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś także połączył kilka kolorów i stworzył oryginalne ogrodzenie. Więcej inspiracji, na to, jak ciekawie odświeżyć płot, znajdziesz w załączonym przez nas filmie.