Produkty

Reo meksykańskie

Łac. Tradescantia spathacea

Reo meksykańskie

Reo meksykańskie, z łac. Tradescantia spathacea, to rodzaj wywodzący się z rodziny komelinowatych, należący do klasy jednoliściennych. Roślinę w naturalnym środowisku można spotkać w Meksyku. Łacińska nazwa rośliny wywodzi się od nazwiska Johna Tradescant’a Starszego, który był ogrodnikiem Karola I Stuarta.

Byliny posiadają płożące i ulistnione pędy. Roślina osiąga wysokość do 30 cm. Liście są wydłużone, skrętoległe o jajowatym kształcie. Zwracają one uwagę swoją barwą – mają fioletowo-czerwoną karnację od spodu, na wierzchu zaś posiadają zielonooliwkowy odcień. Inne odmiany reo posiadają liście z barwnymi paskami na górnej część. Liście układają się w lejki skierowane do spodu rośliny. Mniej dekoracyjne od ulistnienia są białe, trójkątne i nietrwałe kwiaty o średnicy ok. 2,5 cm. Wśród wielu gatunków znajdziemy także te przeznaczone do uprawy ogrodowej, które znakomicie zimują w naszym klimacie.

Od czego zacząć uprawę reo meksykańskiego? W naszym klimacie roślina jest uprawiana w doniczkach i stanowi przepiękną ozdobę niejednego mieszkania. Można także wykorzystać ją do obsadzenia niskich powierzchni, umieszczając ją pod innymi roślinami. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – sprawdzi się w każdym rodzaju ziemi doniczkowej, jednak trzeba wykonać drenaż.

Dla rea meksykańskiego należy wybrać stanowisko półcieniste lub słoneczne, ale warto ochronić je od bezpośredniego nasłonecznienia. Należy pamiętać, by w pomieszczeniu panowała wysoka temperatura – w okresie zimowym ok 18-20°C. Reo najlepiej nawadniać umiarkowanie, nie doprowadzając do zalania korzeni. W czasie zimowym podlewanie warto ograniczyć, tak samo jak nawożenie (w czasie wzrostu najlepiej stosować nawozy przeznaczone do roślin doniczkowych). W upalne dni zaleca się zraszanie wodą liści. Aby zachowały swój niebanalny charakter trzeba także je regularnie oczyszczać z kurzu.

Jak i kiedy rozmnażać reo meksykańskie? Najlepszą porą do przesadzania będzie wiosna. Rozmnażanie można wykonać przez nasiona lub sadzonki, które pozyskuje się z bocznych pędów.

Data publikacji: 16.01.2017