Produkty

Rezeda

Łac. Reseda

Rezeda

Rezeda, z łac. Reseda, to roślina roczna, dwuletnia lub bylina z rodziny rezedowatych. Naturalnie występuje na obszarze Azji, Europy i Afryki. W Polsce hodowana jest jako roślina ozdobna wydzielająca intensywny zapach. Posiada charakterystyczne drobne kwiaty zebrane w kłosowate kwiatostany oraz pojedyncze, zielone liście. Najpopularniejsze odmiany mają żółte, zielonopomarańczowe i białe wybarwienie kwiatów. W zależności od gatunku dorasta do 30-120 cm wysokości. W krajowych ogrodach rozpowszechniony jest gatunek rezeda wonna (Reseda odorata).

Rezeda kwitnie od lipca do października, zdobiąc rabaty ogrodowe oraz tarasy i balkony. Roślina potrzebuje żyznej, próchnicznej gleby, najlepiej wapiennej oraz słonecznego stanowiska. 

Jak hodować roślinę na działce? Po wybraniu odpowiedniego miejsca na rabacie warto jest wyznaczyć rzędy co 20 cm, by zachować właściwą odległość siewu. Optymalny czas wysiewania przypada od końca marca do połowy czerwca. Po wzejściu, czyli pojawieniu się siewek z kilkoma listkami, rośliny należy przerwać, zachowując między nimi 10-centymetrową odległość. Pielęgnacja rabat ogrodowych polega na regularnym podlewaniu oraz usuwaniu chwastów. Dodatkowo można zasilać rośliny przed kwitnięciem nawozami mineralnymi. Nasiona zakwitają po 8-10 tygodniach od wysiewu.

Jak uprawiać rezedę wonną w skrzynkach balkonowych? Do hodowli w mieszkaniu warto wybrać podłużne, wąskie skrzynki. Nasypuje się do nich żyzną, kompostową ziemię i wyznacza jeden rząd pośrodku, wzdłuż najdłuższego boku. Następnie nasypuje się nasiona i przykrywa cienką warstwą podłoża. Wysiewanie do skrzynek warto rozpocząć w kwietniu, by z początkiem lipca bujne kwiatostany zdobiły balkon. Po wzejściu rośliny trzeba przerwać z zachowaniem 10-12-centymetrowych odstępów między nimi. Donice z rezedami powinno się umieścić w najbardziej słonecznym miejscu na tarasie, zacisznym i osłoniętym przed wiatrem. Warto pamiętać o regularnym i obfitym nawadnianiu oraz nawożeniu rośliny co 10 dni do czasu zakwitnięcia.

Gdzie wykorzystuje się rezedy? Efektownie i barwnie kwitnące rośliny o przyjemnej, mocnej woni sadzi się najczęściej w ogrodach, na działkach, w przydomowych ogródkach oraz na balkonach.

Data publikacji: 16.01.2017