Produkty

Rodochiton

Łac. Rhodochiton

Rodochiton

Rodochiton, z łac. Rhodochiton, to pnącze o pędach sięgających w naturalnych warunkach nawet kilku metrów długości. Należy do rodziny babkowatych. Roślina pochodzi z tropikalnych rejonów Meksyku, gdzie rośnie i kwitnie przez kilka lat. W polskich warunkach klimatycznych pnącze uprawiane jest w pojemnikach lub bezpośrednio w gruncie ogrodowym przez jeden rok.

Rodochiton jest ciepłolubny i źle znosi mrozy. Posiada charakterystyczne, podwójnie kielichowate kwiaty w kolorze różowym i ciemnofioletowym, osadzone na długich szypułkach. Roślina kwitnie od czerwca do września. Równie dekoracyjne co kwiaty są liście. Te, w sercowatym kształcie na długich ogonkach, zachwycają pojawiającymi się purpurowymi przebarwieniami.

Jakie warunki sprzyjają uprawie rośliny? W naturalnym środowisku pnącze rośnie w bardzo ciepłym i wilgotnym powietrzu, dlatego takie warunki są dla niego optymalne. Preferuje stanowisko w pełni słoneczne lub delikatnie zacienione i umiarkowanie żyzne, próchnicze i przepuszczalne podłoże. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie podmokła, o lekko kwaśnym odczynie.

Jak sadzić i pielęgnować rodochiton? Uprawę rozpoczyna się od wysiania nasion. Te są wyjątkowo drobne, ale nierównej wielkości, co może przysparzać nieco trudności w trakcie wysiewu. Ziarna umieszcza się w wilgotnym i żyznym podłożu w inspekcie lub szklarni. Temperatura w pomieszczeniu, gdzie będą umieszczone kiełkujące nasiona, powinna znacznie przekraczać 20 stopni Celsjusza. Okres wschodzenia może być bardzo długi, ale za to okaże się skuteczny, bowiem ziarna bardzo dobrze dojrzewają. W trakcie tworzenia się siewek nie można zapomnieć o nawadnianiu podłoża. Zbyt sucha ziemia może szybko zniszczyć młode rośliny.

Do gruntu lub do pojemników siewki należy przenieść po przymrozkach, najlepiej w drugiej połowie maja. Pielęgnacja gatunku jest łatwa i nie wymaga troskliwego doglądania. Roślinie należy zapewnić odpowiednio słoneczne miejsce oraz regularne podlewanie, by podłoże było stale wilgotne. Latem, w okresie kwitnienia, można zasilić pnącze wieloskładnikowym nawozem, nie częściej niż raz na 1-2 tygodnie.

Gdzie wykorzystuje się rodochiton? Atrakcyjnie kwitnące pnącze hoduje się najczęściej w pojemnikach na balkonach i tarasach, rzadziej w ogrodach przy altanach, siatkach czy ogrodzeniu.

Data publikacji: 16.01.2017