Produkty

Rodzaje bram garażowych

Rodzaje bram garażowych

Coraz rzadziej o wyborze bramy garażowej decyduje cena. Jednym z najważniejszych kryteriów jest rodzaj bramy, który okaże się najbardziej odpowiedni do naszego garażu. O tym i o kilku innych istotnych niuansach opowiadamy poniżej.

brama garażowaBramy uchylne – nazywane również płytowymi, to zdecydowanie najpopularniejszy obecnie rodzaj bram garażowych na rynku. Musimy pamiętać jednak o tym, że zastosowanie takiej bramy jest możliwe wtedy, kiedy posiadamy dostatecznie dużo miejsca na zewnątrz. Jest to istotne z tego względu, że dolna część otwiera się ku górze, wyprowadzając skrzydło po zewnętrznej stronie budynku. Jeśli dysponujemy niewielkim podjazdem, to rozwiązanie jest mało korzystne bądź też w ogóle niemożliwe. Bramy uchylne tworzy się najczęściej z ocynkowanej blachy, którą wzmacniają stalowe płaskowniki.

Bramy segmentowe – nazywane również sekcyjnymi, to drugi pod względem popularności rodzaj bram garażowych. Są idealne, gdy podjazd do garażu jest wyjątkowo krótki. Rozróżnić możemy bramy segmentowe górne oraz boczne. Bramy górne wsuwają się podczas otwierania w pozycji poziomej równolegle do sufitu. Boczne zaś poruszają się pionowo po prowadnicach, zamontowanych wzdłuż ścian, co jest świetnym rozwiązaniem w przypadku garaży otwieranych z dwóch stron. Bramy segmentowe, podobnie jak uchylne, są bardzo często produkowane ze stali ocynkowanej, oprawianej na przykład okleiną przypominającą drewno. Wyróżniają się szczelnością, dlatego też są idealne do ogrzewanych pomieszczeń garażowych.

Bramy rolowane – nazywane również żaluzjowymi, to urządzenia, które w konstrukcji i działaniu przypominają bramy segmentowe. Sam ich nazwa wskazuje na to, że działają jak klasyczna żaluzja czy też roleta okienna. Zastosowanie takich bram jest niezwykle komfortowe – zabierają mało przestrzeni i funkcjonują dzięki napędowi elektrycznemu. Są idealne, gdy podjazd do garażu jest krótki, czy też prowadzi bezpośrednio na ulicę. Montowane są zarówno w zupełnie nowych, jak i istniejących już budynkach.brama garażowa castorama

Wrota – to najstarsze pośród wszystkich rodzajów bram. Są coraz mniej popularne i rzadko spotykane. Najczęściej produkowane są na specjalne zamówienie w warsztatach. Wrota otwiera się na boki jak klasyczne bramy wjazdowe, co wymusza na nas posiadanie sporej powierzchni przed bramą, aby zaparkować przed nią samochód. To rozwiązanie nie należy do najwygodniejszych, ale, ze względu na prostą konstrukcję dwóch skrzydeł osadzonych na zawiasach, jest stosunkowo niedrogie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze odpowiedniej bramy garażowej oprócz odpowiedniego rodzaju jest materiał wykonania. Do najczęstszych należą blacha aluminiowa, blacha stalowa oraz drewno, zdecydowanie rzadziej takie materiały jak blacha miedziana. Najlepszych rozwiązaniem przy ogrzewanych garażach jest wybór ocieplanej blachy. Bramy garażowe z drewna są zaś wyborem bardzo estetycznym, który upiększy nasz budynek.

Dodatki

Przy wyborze bramy garażowej możemy pokusić się też o różnego rodzaju dodatki. Mowa tutaj przede wszystkim o przeszkleniu bram w postaci małych okienek bądź też większych pasów, które mogą zająć nawet większość powierzchni bramy. W blacie bramy garażowej jesteśmy w stanie zamontować również drzwi przejściowe. Nieocenionym dodatkiem, na który możemy się zdecydować przy większości rodzajów bram garażowych, jest zaś napęd elektryczny, która znacznie ułatwi nam wyjeżdżanie i wjeżdżanie do garażu.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Brama garażowa – jaką wybrać?

Brama garażowa – jaką wybrać?
Coraz więcej osób wyprowadza się z centrum miasta do domków jednorodzinnych. Tam w końcu nie muszą szukać w nieskończoność miejsca do pa...
Czytaj więcej

Jaką bramę garażową wybrać?

Jaką bramę garażową wybrać?
Odpowiednio dobrana brama do garażu działa niezawodnie w każdych warunkach i komponuje się z bryłą budynku mieszkalnego, a także nie pozwala na nadmie...
Czytaj więcej

Konserwacja i naprawa bramy garażowej

Konserwacja i naprawa bramy garażowej
Głośna praca, blokujące się skrzydło czy niesprawne sprężyny wskazują na to, że brama garażowa nie funkcjonuje we właściwy sposób. Jej wymiana nie jes...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje bram garażowych