Produkty

Rojnik

Łac. Sempervivum

Rojnik

Rojnik to roślina wieloletnia z rodziny gruboszowatych. Jej łacińska nazwa Sempervivum w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wiecznie żywy”, co świetnie oddaje jedną z cech rośliny: zdolność przetrwania mimo zaniedbań i trudnych warunków. W naturze występuje głównie w rejonach górzystych – od Maroka po Kaukaz. 

Można ją rozpoznać po rozecie mięsistych liści w kolorach: od jasnozielonych przez purpurowe po ciemnobrązowe. W takiej formie rojnik sięga kilku cm wysokości, dodatkowe pół metra zyskuje, kiedy z rozety wybije pęd kwiatostanowy składający się z gwiazdkowych, różnokolorowych kwiatów. 

Najważniejsza w uprawie rośliny jest odpowiednia ilość światła, dlatego zalecane jest sadzenie jej w miejscach, w których będzie wyeksponowana na słońce. Rojniki najlepiej rozwijają się w glebach, w których inne rośliny sobie nie radzą, czyli jałowych, suchych i kamienistych, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Są odporne na działanie mrozu i suszy, nie chorują i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy je przede wszystkim dobrze posadzić, dlatego ich uprawa polecana jest mniej aktywnym ogrodnikom.

Rozmnożenie rojnika może się odbyć na dwa sposoby. Jednym z nich jest wysiew nasion. Po stratyfikacji wskazane jest umieszczenie nasion w doniczce bez przykrywania ich ziemią, jedynie lekko przyciskając do podłoża. Żeby zapewnić roślinie optymalne warunki rozwoju, należy wyłożyć dno doniczki warstwą żwiru, a jej wierzch – mieszanką piasku z ziemią ogrodową. Drugim sposobem na rozmnożenie rojnika są sadzonki, które uzyskuje się przez ucięcie pędów bocznych wraz z młodymi rozetkami. Kłącza należy umieścić w doniczce, a następnie odstawić w zacienione miejsce, by się ukorzeniły. Po 2-3 tygodniach można je już wystawić na pełne słońce, a najlepszym terminem na wysadzenie ich na miejsce stałe jest pełnia lata.

Rośliny nie wymagają podlewania z wyjątkiem okresów suszy, które pojawiają się w czasie ich kwitnienia. Należy wówczas uważać, by nie dopuścić do przelania, w przeciwnym razie korzenie rośliny zgniją. Nawożenie rojnika nie jest koniecznością, wystarczy raz na 3 lata zasilić podłoże wokół niego kompostem. Rośliny najlepiej wyglądają w grupach, również w kompozycji z innymi roślinami. Pięknie prezentują się na skalniakach, murach kwiatowych, skarpach, a także w ogrodach na dachach.

Data publikacji: 16.01.2017