Produkty

Rokitnik

Łac. Hippophae

Rokitnik

Rokitnik, z łac. Hippophae, to rodzaj roślin należących do rodziny oliwkowatych i obejmujący 7 gatunków. Roślina występuje w naturze od północno-zachodnich części Europy po Wschodnią Azję – w Polsce pojawia się jedynie rokitnik zwyczajny. Wyróżnia się on nieregularnym pokrojem i wąskimi, lancetowatymi liśćmi, które z wierzchu są szaro-zielone, a od spodu srebrzyste. Cechą szczególną rokitnika zwyczajnego są także okrągłe owoce o charakterystycznej, pomarańczowej barwie – utrzymują się na roślinie przez całą zimę.

Rokitnik zwyczajny, zwany też pospolitym oraz rosyjskim ananasem, jest gatunkiem o niewielkich wymaganiach, co czyni go łatwym w uprawie. Jest tolerancyjny wobec gleby – dobrze przyjmie się na tej lekkiej, niezbyt żyznej i wapiennej. Należy jednak unikać sadzenia go w podłożu nadmiernie wilgotnym lub okresowo zalewanym, co może doprowadzić do gnicia jego korzeni. Najbardziej sprzyjające jest dla niego stanowisko słoneczne. Ponieważ rokitnik zwyczajny jest rośliną dwupienną, obok okazów żeńskich należy sadzić także męskie – jest to warunkiem wydania przez krzewy żeńskie owoców.

Roślina jest odporna na krótkie susze, jednak młode okazy warto w tym czasie podlewać. Nie wymaga przycinania – wystarczające będzie okresowe usuwanie pędów suchych lub połamanych. Do kolejnych zalet rokitnika zwyczajnego należy fakt, że nie jest podatny na choroby i rzadko bywa atakowany przez szkodniki. Ponadto dobrze znosi mrozy i zanieczyszczenia powietrza. Roślinę można rozmnażać na dwa sposoby – przez wysiew nasion wczesną jesienią oraz przez odrosty korzeniowe późną jesienią bądź na wiosnę. Owoce rokitnika dojrzewają jesienią i wtedy można przystąpić do ich zbioru – najlepiej robić to w rękawiczkach, by uniknąć skaleczenia cierniami.

Rokitnik pospolity to roślina cenna ze względu na łatwość uprawy, walory dekoracyjne oraz pożyteczne owoce. Dzięki tworzeniu odrostów korzeniowych może być stosowana do umacniania skarp czy nieużytków i tworzenia luźnych żywopłotów. Jej owoce są jadalne i znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Ponadto są źródłem wielu cennych witamin i substancji, dzięki czemu wykorzystuje się je także w leczeniu rozmaitych dolegliwości oraz w kosmetyce.

Data publikacji: 16.01.2017