Produkty

Roleta rzymska DIY - sam odmień swoje wnętrze

Roleta rzymska DIY - sam odmień swoje wnętrze

Zmieniłeś aranżację pomieszczenia i dotychczasowe rolety odstają od wystroju wnętrza? Zamiast kupować nową zasłonę na okno, zrób ją własnoręcznie. Zyskasz unikalną dekorację, idealnie uzupełniającą Twoje nowe wnętrze. Jeśli jeszcze nigdy nie szyłeś rolety rzymskiej, pomoc znajdziesz w tym artykule.

Przejdź do następnych akapitów:

Dodatki uatrakcyjniają wnętrza i nadają im wyjątkowego charakteru. Szczególnie własnoręcznie zrobione ozdoby idealnie dopełniają przestrzeń, czyniąc ją niezwykle unikatową. Mówiąc o akcesoriach DIY, najczęściej pierwszym skojarzeniem są wazony, świeczniki lub ozdoby na ścianę. Rzadko kiedy myślimy o tym, by samodzielnie wykonać akcesoria okienne.

Szycie ozdób na okna nie jest zarezerwowane tylko dla profesjonalnych krawcowych. Spod Twojej igły może też wyjść firana, zasłona, a nawet roleta rzymska. Zrób to sam, a zyskasz czas, który poświęciłbyś na poszukiwanie dekoracji idealnej dopasowanej do Twojego nowego wystroju.

roleta rzymska diy

Roleta rzymska - zrób to sam!

O ile firanę i zasłonę uszyjesz w miarę szybko, to stworzenie rolety rzymskiej może zająć Ci nieco więcej czasu. Głównie ze względu na fałdy (i konieczność szycia tuneli), które układają się podczas jej składania. Warto podjąć wyzwanie, bo to ciekawa alternatywa dla klasycznych rolet czy żaluzji. Gdzie ją zastosować?

Roleta rzymska doskonale sprawdzi się jako ozdoba okna w salonie lub kuchni. Wspomniane wcześniej fałdy tworzą efektowną dekorację i urozmaicają wnętrze. Taka osłona okna poza aspektami wizualnymi ma też praktyczne zastosowanie. Skutecznie zatrzyma wpadające promienie słoneczne oraz osłoni Cię przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów i przechodniów.

Nie potrzebujesz dużej przestrzeni, by Twoje okno mogła zdobić roleta rzymska. Montaż (bez zniszczeń i uszkodzeń) jest możliwy na kilka sposobów – do ściany, sufitu czy też ramy okiennej. W rezultacie produkt jest idealnym rozwiązaniem m.in. do niewielkich metraży, bo nie zajmuje dużo miejsca, jak na przykład klasyczna zasłona.

Mimo że na rynku dostępnych jest wiele wzorów i rozmiarów rolet, warto ten element wystroju zrobić samemu, szczególnie jeśli lubisz szyć. Roleta rzymska DIY będzie idealnie dobrana do wnętrza, a także spełni wszystkie Twoje oczekiwania (np. pod względem grubości materiału). Poza tym, jeśli raz opanujesz szycie rolety, bez większych kosztów stworzysz sobie kolejne wersje, dostosowane do pory roku czy świąt.  

Roleta rzymska - jak zrobić? Przydatne materiały i akcesoria.

Przed przystąpieniem do własnoręcznego tworzenia rolety, przygotuj sobie wszystkie potrzebne materiały. W ten sposób unikniesz przerywania pracy i niepotrzebnego stresu, że czegoś Ci zabrakło. Co powinno się znaleźć na Twojej liście zakupów?

Przede wszystkim materiał, z którego chcesz wykonać zasłonę na szybę. W tym przypadku nie ma reguły. Najczęściej wybieranymi tkaninami są te na zasłony. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie byś użył lnu czy materiałów syntetycznych. Ze względów estetycznych unikaj grubych i sztywnych tekstyliów – trudniej się układają i nie tworzą efektownych fałd.

roleta rzymska zrób to sam

Dodatkowo potrzebujesz:

Zastanawiasz się, jak krok po kroku powinna powstawać roleta rzymska? Jak uszyć ją – ręcznie czy maszynowo? Wybór należy do Ciebie, ale wiedz, że sprzęt ułatwi Ci prowadzenie solidnych i prostych ściegów czy zszyć. Ręczna praca nie będzie wyglądała aż tak profesjonalnie i zdecydowanie wydłuży czas, w którym powstanie Twoja roleta rzymska. Jak zrobić proste linie szyjąc bez większego doświadczenia? Najlepiej zaznacz ich przebieg kredą – łatwo usuniesz jej ślad z materiału.

Roleta rzymska DIY krok po kroku. Praktyczny instruktaż.

Wszystko przygotowane? Czas by powstała Twoja własna roleta rzymska. Jak uszyć ją krok po kroku?

Krok 1

Prace nad stworzeniem rolety rzymskiej rozpocznij od zmierzenia okna. Żaluzje możesz dowolnie zaplanować – na samej szybie lub na szkle i ramie. Zwróć jednak uwagę, by roleta nie zachodziła na klamkę od okna.

Krok 2

Po ściągnięciu wymiarów dotnij materiał na odpowiednią długość. Następnie zaprasuj krawędzie tkaniny i obszyj boki na szerokość ok. 3 cm.

Krok 3

Policz ilość tuneli na fiszbiny, które podzielą zasłonę na kilka części (to dzięki nim rolety rzymskie układają się w równe kształty). Standardowo poszczególne panele tworzy się na szerokość 23 cm, a 2,5 cm przeznacza na tunel.

Po wytyczeniu wszystkich odcinków zaznacz je i przeszyj na maszynie.

roleta rzymska jak uszyć

Krok 4

Do górnego panelu przymocuj mechanizm rolety rzymskiej (np. paskiem z trwałym rzepem). Z kolei do każdego tunelu przyszyj ręcznie plastikowe kółka. Ważne, by znalazły się w jednej linii i równych odległościach – będzie przez nie przechodził sznurek, który zwinie i rozwinie roletę.

Krok 5

Do dolnego tunelu włóż listwę obciążającą, a do każdej zakładki – fiszbin. Gotowe. W ten prosty sposób powstała roleta rzymska. Montaż na oknie to ostatni etap Twojej pracy nad tą dekoracją.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Drewniane żaluzje – czy warto?

Drewniane żaluzje – czy warto?
Stając przed wyzwaniem zakupu żaluzji okiennych, możemy wybierać spośród różnych materiałów – jednym z nich jest też natura...
Czytaj więcej

Przeszklenia w salonie – kiedy warto się na nie zdecydować

Przeszklenia w salonie – kiedy warto się na nie zdecydować
Duże przeszklenia w salonie to coś, na co możemy sobie pozwolić, gdy jesteśmy właścicielami domu. Ich zastosowanie nadaje budynkowi nowoczesny charakt...
Czytaj więcej

Jak przygotować wnętrze pod aranżację domowej ciemni fotograficznej?

Jak przygotować wnętrze pod aranżację domowej ciemni fotograficznej?
Fotografia analogowa to jedna z najbardziej fascynujących gałęzi technologicznych, która mimo upływu lat i postępu techniki, nadal zbiera rzesze pasjo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Roleta rzymska DIY - sam odmień swoje wnętrze