Produkty

Roszponka

Łac. Valerianella locusta

Roszponka

Roszponka, a dokładniej roszponka warzywna, z łac. Valerianella locusta, to jednoroczna roślina warzywna, która należy do rodziny kozłkowatych. Jej środowiskiem naturalnym są obszary Europy, Azji i Afryki Północnej. Choć jest znana od wieków, uprawia się ją od niedawna, głównie z uwagi na drobne, jajowate, ułożone w rozetę liście, które są prawdziwą bombą witaminową. Podczas letniego kwitnienia roszponka wydaje niebieskie kwiaty, osiągając przy tym do 20 cm wysokości.

Roślina w uprawie ogrodowej preferuje stanowiska słoneczne oraz gleby gliniasto-piaszczyste, wilgotne, żyzne, o obojętnym pH. W uprawie doniczkowej wskazane jest zastosowanie podłoża uniwersalnego do warzyw. Ponieważ roszponka wykazuje dużą odporność na mróz, w chłodnych miesiącach może być uprawiana bez okrywania.

Nasiona rośliny należy wysiać na dobrze spulchnioną glebę w rzędach oddalonych o 15 cm na głębokość ok. 1,5 cm. Kiedy to zrobić? Żeby móc zebrać liście jesienią, wskazane jest wysianie nasion w lipcu lub sierpniu, jeśli zbiór ma się odbyć zimą – nasiona należy wysiać we wrześniu. By zapobiec wysuszeniu podłoża wokół rośliny, zalecane jest jego wyściółkowanie, np. słomą. Po wykiełkowaniu, czyli po upływie ok. 2 tygodni, należy przerwać siewki, pozostawiając tylko te najsilniejsze, oddalone od siebie o ok. 15 cm. Wskazane jest również rozsypanie wokół rośliny wapna palonego, które odstraszy ślimaki – jedno z większych zagrożeń dla wzrastającej rośliny.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie roszponki należą: regularne odchwaszczanie, podlewanie oraz spulchnianie gleby. Ważne jest, aby nie dopuścić do przesuszenia ani przelania rośliny. W pierwszym przypadku konsekwencją zaniedbania są gorzkie liście, w drugim – gnijące korzenie. W nawożeniu należy unikać dużej ilości azotu, który może powodować powstawanie szkodliwych związków w liściach. Wskazane jest za to korzystanie z nawozów organicznych, np. kompostu. Po ok. 3 miesiącach od wysiewu, liście rośliny nadają się do zebrania i spożycia.

Roszponka najlepiej smakuje w wersji surowej – z uwagi na smak i soczysty kolor, świetnie prezentuje się w sałatkach oraz jako dekoracja dań. Można ją również przesmażyć, podobnie jak szpinak, jednak traci wówczas wiele cennych witamin i mikroelementów.

Data publikacji: 16.01.2017