Produkty

Rozmieszczenie osłon okiennych w domu

Rozmieszczenie osłon okiennych w domu

Podczas wstępnej budowy domu na początkowym etapie dobieramy okna, drzwi, materiały pokryciowe na dach oraz podłogi. W trakcie fazy wykończenia domu do podstawowych problemów dochodzi wiele innych, tylko na pozór odgrywających rolę drugorzędną. Jedną z nich jest dobór osłon okiennych, zarówno tych wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, montowanych bezpośrednio do elewacji. Jakie osłony dobrać do okna tarasowego? Które będą idealne od strony północnej, a które nie do końca zatrzymają ostre promienie słoneczne po stronie południowe.

osłona okienna domuNajgorsze, co możemy zafundować swojemu domowi, to wybór osłon tylko pod kątem estetyki. Fascynacja modnymi materiałami lub wzorami szybko bowiem minie, a my pozostajemy wówczas z mało praktycznymi rozwiązaniami.

Zanim wybierzemy się po osłonę okienną, musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

- Widok, który mamy za oknem rzeczywiście jest wart eksponowania?

- Czy osłona ma tylko odsłonić nas od gapiów, czy również skutecznie zatrzymać promienie słoneczne?

- Czy osłona będzie miała na celu obniżenie temperatury w pomieszczeniu – zwłaszcza, jeśli planujemy jej montaż w aspekcie poddasza?

- Czy osłony będą pasowały pod wymiary i konstrukcję naszych okien?

Rodzaje osłon okiennych

Jednymi z najczęściej wybieranych osłon są żaluzje - przede wszystkim ze względu na łatwość montażu, niską cenę oraz stosunkowo długą wytrzymałość. Żaluzjami możemy bardzo szybko regulować dopływ światła z zewnątrz. Zwykle dołączone są do nich sznureczki lub łańcuszki, którymi umożliwiają łatwą obsługę.

Innym rodzajem osłon są plisy, które idealnie komponują się z wnętrzem gabinetu czy biura. Plisy możemy przesuwać w dół lub w górę, dzięki czemu łatwo, ale przede wszystkim niezwykle precyzyjnie, możemy regulować oświetlenie pomieszczenia.

Ciekawym pomysłem są też okiennice drewniane – idealne do osłonięcia dużych przestrzeni. Okiennice tego typu szczególnie mocno kojarzą się z włoskim krajobrazem, gdzie występują w praktycznie każdym domu.

Zostają nam jeszcze osłony zewnętrzne przytwierdzane do elewacji. Te, nie tylko chronią nasz dom przed nadmiernym przegrzaniem, ale też stanowią skuteczne zabezpieczenie antywłamaniowe.

Jakie osłony?plisa dachowa

W pokojach z oknami montowanymi od strony południowej bądź południowo-zachodniej, warto zainstalować rozwiązania chroniące przed słońcem i nagrzewaniem się pomieszczenia. Skutecznym sposobem jest montaż rolet wewnętrznych czy zewnętrznych, zasłon oraz żaluzji i markiz. W sypialni możemy zamontować rolety zewnętrzne, które zapewnią nam właściwie 100% zaciemnienie w każdym momencie dnia.

Rolety zewnętrzne charakteryzują się ponadto bardzo dużą izolacyjnością – zarówno akustyczną, jak i temperaturową. Są wykonane z trójwarstwowej tkaniny. To dlatego latem odczuwana temperatura może być niższa nawet o kilka stopni, a zimą, o kilka stopni wyższą.

Podobnie działają markizy – które także odbijają promienie słoneczne, tym samym chroniąc wnętrze przed uciążliwym upałem.

Podczas wyboru odpowiednich rolet kierujmy się także kolorem. Ciemne rolety przepuszczają oczywiście mniej światła, jednak mocno się nagrzewają. Z kolei jasne, nagrzewają się wolniej, ale nie zaciemniają wnętrza zbyt mocno.

Do ochrony pomieszczeń na najwyższej kondygnacji najlepiej sprawdzają się rolety materiałowe wewnętrzne oraz markizy dachowe.

Data publikacji: 26.01.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak dbać o granitowe powierzchnie?

Jak dbać o granitowe powierzchnie?
Granit uszlachetnia wygląd mieszkania, zapewnia większą żywotność wykonanym z niego przedmiotom i pięknie się prezentuje. To wystarczające powody, aby...
Czytaj więcej

Parapety granitowe – co powinniśmy o nich wiedzieć

Parapety granitowe – co powinniśmy o nich wiedzieć
Wybierając parapety zewnętrzne, spotykamy kilka ich rodzajów – przede wszystkim dzielimy je ze względu na materiał wykonania. Jednym z ni...
Czytaj więcej

Kiedy montujemy parapet?

Kiedy montujemy parapet?
Parapet to nie tylko element instalacji okna – sprawdza się jako ulubione miejsce kota do wygrzewania się w słoneczne dni, domowy ogródek z kwia...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rozmieszczenie osłon okiennych w domu