Produkty

Rozmieszczenie osłon okiennych w domu

Rozmieszczenie osłon okiennych w domu

Podczas wstępnej budowy domu na początkowym etapie dobieramy okna, drzwi, materiały pokryciowe na dach oraz podłogi. W trakcie fazy wykończenia domu do podstawowych problemów dochodzi wiele innych, tylko na pozór odgrywających rolę drugorzędną. Jedną z nich jest dobór osłon okiennych, zarówno tych wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, montowanych bezpośrednio do elewacji. Jakie osłony dobrać do okna tarasowego? Które będą idealne od strony północnej, a które nie do końca zatrzymają ostre promienie słoneczne po stronie południowe.

osłona okienna domuNajgorsze, co możemy zafundować swojemu domowi, to wybór osłon tylko pod kątem estetyki. Fascynacja modnymi materiałami lub wzorami szybko bowiem minie, a my pozostajemy wówczas z mało praktycznymi rozwiązaniami.

Zanim wybierzemy się po osłonę okienną, musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

- Widok, który mamy za oknem rzeczywiście jest wart eksponowania?

- Czy osłona ma tylko odsłonić nas od gapiów, czy również skutecznie zatrzymać promienie słoneczne?

- Czy osłona będzie miała na celu obniżenie temperatury w pomieszczeniu – zwłaszcza, jeśli planujemy jej montaż w aspekcie poddasza?

- Czy osłony będą pasowały pod wymiary i konstrukcję naszych okien?

Rodzaje osłon okiennych

Jednymi z najczęściej wybieranych osłon są żaluzje - przede wszystkim ze względu na łatwość montażu, niską cenę oraz stosunkowo długą wytrzymałość. Żaluzjami możemy bardzo szybko regulować dopływ światła z zewnątrz. Zwykle dołączone są do nich sznureczki lub łańcuszki, którymi umożliwiają łatwą obsługę.

Innym rodzajem osłon są plisy, które idealnie komponują się z wnętrzem gabinetu czy biura. Plisy możemy przesuwać w dół lub w górę, dzięki czemu łatwo, ale przede wszystkim niezwykle precyzyjnie, możemy regulować oświetlenie pomieszczenia.

Ciekawym pomysłem są też okiennice drewniane – idealne do osłonięcia dużych przestrzeni. Okiennice tego typu szczególnie mocno kojarzą się z włoskim krajobrazem, gdzie występują w praktycznie każdym domu.

Zostają nam jeszcze osłony zewnętrzne przytwierdzane do elewacji. Te, nie tylko chronią nasz dom przed nadmiernym przegrzaniem, ale też stanowią skuteczne zabezpieczenie antywłamaniowe.

Jakie osłony?plisa dachowa

W pokojach z oknami montowanymi od strony południowej bądź południowo-zachodniej, warto zainstalować rozwiązania chroniące przed słońcem i nagrzewaniem się pomieszczenia. Skutecznym sposobem jest montaż rolet wewnętrznych czy zewnętrznych, zasłon oraz żaluzji i markiz. W sypialni możemy zamontować rolety zewnętrzne, które zapewnią nam właściwie 100% zaciemnienie w każdym momencie dnia.

Rolety zewnętrzne charakteryzują się ponadto bardzo dużą izolacyjnością – zarówno akustyczną, jak i temperaturową. Są wykonane z trójwarstwowej tkaniny. To dlatego latem odczuwana temperatura może być niższa nawet o kilka stopni, a zimą, o kilka stopni wyższą.

Podobnie działają markizy – które także odbijają promienie słoneczne, tym samym chroniąc wnętrze przed uciążliwym upałem.

Podczas wyboru odpowiednich rolet kierujmy się także kolorem. Ciemne rolety przepuszczają oczywiście mniej światła, jednak mocno się nagrzewają. Z kolei jasne, nagrzewają się wolniej, ale nie zaciemniają wnętrza zbyt mocno.

Do ochrony pomieszczeń na najwyższej kondygnacji najlepiej sprawdzają się rolety materiałowe wewnętrzne oraz markizy dachowe.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - montaż rolet okiennych

Instrukcja wideo - montaż rolet okiennych
Rolety okienne to wygodna forma zacieniania naszych pomieszczeń, która przydaje się szczególnie latem. Jest to doskonała alternatywa dla ciężkich zasł...
Czytaj więcej

Jak sterować roletami?

Jak sterować roletami?
Rolety czy markizy, zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne, dają nam poczucie bezpieczeństwa i intymności. Podnoszą komfort użytkowania domu, tłumiąc...
Czytaj więcej

Zalety rolet rzymskich w aranżacji okien

Zalety rolet rzymskich w aranżacji okien
Współczesne trendy wnętrzarskie wykorzystują najwymyślniejsze systemy przysłaniania okien. Rolety rzymskie są bardzo popularnym i często stosowanym ro...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rozmieszczenie osłon okiennych w domu