Produkty

Rozwar wielokwiatowy

Łac. Platycodon grandiflorus

Rozwar wielokwiatowy

Rozwar wielokwiatowy, z łac. Platycodon grandiflorus, jest byliną z rodziny dzwonkowatych o azjatyckim pochodzeniu. Znamienne są dla niej pąki w kształcie balonów, które otwierają się z charakterystycznym trzaskiem, ukazując białe, różowe lub niebieskie kwiaty w kształcie dzwonków. W zależności od odmiany osiągają wysokość od 10 do 70 cm.

W uprawie rozwaru należy unikać stanowisk zacienionych, które hamują kwitnienie. Roślina najlepiej wzrasta w miejscach słonecznych, ewentualnie w lekkim półcieniu oraz w glebie żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej, o lekko kwaśnym odczynie. Z uwagi na silne, grube korzenie, rozwar wielokwiatowy jest w stanie przetrwać suszę, wykazuje również dużą odporność na mrozy.

Nasiona byliny należy wysiać do skrzynki w okresie od marca do maja, dbając o to, by temperatura otoczenia nie spadała poniżej 20 stopni Celsjusza. Na miejsce stałe można ją wysadzić we wrześniu, pamiętając o tym, że roślina nie przepada za przesadzaniem. Zalecane jest zachowanie odpowiedniej odległości między poszczególnymi roślinami i rzędami – po ok. 25 cm. W okresie kwitnienia wskazane jest regularne podlewanie rozwaru tak, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża ani do jego przelania. W tym czasie należy również odchwaszczać podłoże wokół rośliny, a także dokarmiać ją wolno działającym nawozem wieloskładnikowym aż do końca lata. W pielęgnacji rozwaru ważne jest jego przycinanie. Jesienią, po kwitnieniu, należy skrócić pędy o ok. 10 cm, a wiosną regularnie usuwać chore lub uszkodzone części.

Rośliny są odporne na choroby i szkodniki, z wyjątkiem ślimaków, które zaznaczają swoją obecność obgryzionymi liśćmi, niszcząc roślinę. Żeby się ich pozbyć, zalecane jest zastosowanie biopreparatów, preparatów z siarczanem lub metaldehydem. W przypadku niesumiennej uprawy, objawiającej się nadmiernym podlewaniem, korzenie rośliny mogą uleć zgniciu.

Rozwar wielokwiatowy wygląda pięknie gdziekolwiek się pojawi – zarówno w doniczce na parapecie, jak i na balkonie, rabacie czy w wazonie po ścięciu. Niższe odmiany pięknie prezentują się na skalniakach.

Data publikacji: 16.01.2017