Produkty

Rumianek

Łac. Chamomilla

Rumianek

Rumianek, z łac. Chamomilla, to roślina z rodziny astrowatych pochodząca z obszarów o umiarkowanym klimacie – w naturze spotykana jest w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jednoroczne ziele wyróżnia się przede wszystkim aromatycznym zapachem.

Rumianek osiąga do 60 cm wysokości. Jego korzeń jest cienki i palowy, zaś łodyga jest delikatna, naga i silnie rozgałęziona, a wewnątrz pusta. Liście są delikatne, pierzastodzielne i ostro zakończone, natomiast zebrane w koszyczek kwiaty, wewnątrz są żółte i rurkowate, na zewnątrz zaś białe i języczkowate. Roślina kwitnie od maja do jesieni. Dziko występuje na polach i przydrożach, jednak hodowana jest również w przydomowych ogrodach ze względu na swoje lecznicze właściwości oraz długi okres kwitnienia.

Rumianek preferuje ciepłe, lecz niezbyt wilgotne stanowiska. Dobrze się czuje na niemal każdym podłożu, za wyjątkiem ziem podmokłych, najlepiej zaś wzrasta na podłożu wapiennym. Posiada jednak niewielkie wymagania i łatwo się przystosowuje do różnych warunków. Nasiona sieje się bezpośrednio do gruntu jesienią lub wiosną, przy czym w okresie jesiennym zyskuje się lepsze rezultaty uprawy rumianku – nasiona nie wymagają przykrycia. Od wiosny do lata roślinę można nawozić azotem lub nawozami organicznymi – wówczas rumianek będzie wartościową i bujną rośliną leczniczą.

Surowcem leczniczym rumianku są koszyczki kwiatowe – należy je sukcesywnie zbierać na początku kwitnienia w suche i pogodne dni. Suszone powinny być w warunkach naturalnych, najlepiej w przewiewnym, wolnym od wilgoci i słońca miejscu. Tak przygotowana roślina znakomicie działa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Posiada również właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwuczuleniowe. Skutecznie pobudza apetyt oraz przyspiesza trawienie. Często wykorzystywany jest po przyjmowaniu silnych antybiotyków. Rumianek nadaje się też do parzenia smacznych herbat, a jego olejki stosowane są do aromatyzowania likierów. Znajduje też zastosowanie podczas zabiegów kosmetycznych, ponieważ okłady z rumianku poprawiają stan zmęczonej skóry wokół oczu.

Data publikacji: 16.01.2017