Produkty

Rzodkiew

Łac. Raphanus

Rzodkiew

Rzodkiew, z łac. Raphanus, to roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny kapustowatych. Pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, a w Polsce można spotkać dwa jej gatunki: rzodkiew świrzepę – Raphanus raphanistrum oraz rzodkiew zwyczajną – Raphanus sativa. W obrębie tej ostatniej występują często uprawiane: rzodkiew czarna, rzodkiew biała i rzodkiewka.

Charakterystyczną cechą rośliny jest kulisty, stożkowaty lub owalny korzeń, który w zależności od odmiany przyjmuje kolor biały, czerwony, fioletowy lub czarny. Dzięki wzniesionej nad ziemią liściastej łodydze osiąga od 15 do 100 cm wysokości. W uprawie rzodkiew preferuje gleby przepuszczalne, spulchnione, zasobne w składniki pokarmowe i równomiernie wilgotne. Co prawda toleruje lekkie zakwaszenie, ale przy niższym pH wskazane jest zastosowanie wapnowania przed wysiewem. Niezalecane jest wysiewanie rośliny w miejscach, w których uprzednio rosły inne warzywa z rodziny kapustowatych. Najlepiej rozwija się na stanowisku słonecznym, lecz poradzi sobie również w półcieniu. Jest wrażliwa na przymrozki i przesuszenie.

Nasiona rzodkwi należy wysiać po 2-3 sztuki na głębokości ok. 2 cm i w odległości ok. 15-20 cm od siebie. Zalecane jest, aby wczesne odmiany, takie jak rzepa biała, wysiewać od końca marca do połowy sierpnia, a następnie zbierać je po ok. 40-60 dniach. Dla odmian późnych, takich jak rzepa czarna, terminem odpowiednim do wysiewu jest koniec czerwca, zaś do zbioru – wrzesień. W przypadku rzodkwi japońskiej termin wysiewu obejmuje miesiące od kwietnia do sierpnia, natomiast termin zbioru przypada na ok. 2-3 miesiące po wysiewie.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku rzodkwi należą odchwaszczanie oraz dość intensywne podlewanie. Wskazane jest również wspomaganie rośliny pogłównym nawożeniem azotem, który należy jej podać w 0,3-procentowym roztworze. Szkodnikiem, który może utrudnić rozwój roślinie, jest śmietka. By nie dopuścić do jej pojawienia się, zalecane jest okrycie rzepy specjalną siatką ochronną.

Korzeń rzodkwi wykorzystywany jest w kuchni głównie w postaci surowej, ale można go również smażyć, dusić i zapiekać. Ma charakterystyczny, ostry smak, a im ostrzejszy, tym lepiej wpływa na zdrowie – pobudza metabolizm, działa przeciwbakteryjnie i wzmacniająco.

Data publikacji: 16.01.2017