Produkty

Sadzawka jako element części rekreacyjnej ogrodu

Sadzawka jako element części rekreacyjnej ogrodu

Sadzawką, czyli swoistym ekosystemem, w którym realizowane są przeróżne procesy życiowe, znacznie urozmaicamy teren znajdujący się w ścisłym obrębie naszego domu. Czy jej wykonanie jest trudne i, wreszcie, o czym należy pamiętać, aby utrzymać czystość wody?

sadzawkaNa pięknie wyglądającą sadzawkę składają się rośliny oraz ryby. Spośród szerokiej gamy gatunków roślin najczęściej dobieramy do niej makrofity, czyli rośliny zakorzenione z pędami, które wystają nad poziom wody. Ryby i rośliny znajdujące się w sadzawce powinny żyć w pełnej symbiozie. W innym przypadku zahamujemy równowagę biologiczną, czego następstwem będzie np. masowy rozwój glonów. Te niestety zaburzają wygląd naszej sadzawki.

Homeostaza, czyli równowaga biologiczna

Jak już wspomnieliśmy, przewaga biologiczna któregoś z gatunków roślin może negatywnie wpłynąć nie tylko na wygląd sadzawki, ale również na stan jakości znajdującej się w niej wody. Aby tego uniknąć, należy dążyć do możliwie maksymalnego utrzymania równowagi biologicznej. Zwykle efekt taki uzyskamy poprzez wprowadzenie do sadzawki wielu gatunków roślin oraz różnego rodzaju ryb. Grupy zwierząt oraz roślin uruchamiają system sprzężeń zwrotnych, uniemożliwiając rozwój tylko jednego gatunku.

Fitoplankton, zooplankton, bentos?

Aby w naszej sadzawce rzeczywiście zagościła homeostaza, konieczne jest wprowadzenie do wody kilka gatunków mikroorganizmów. Wśród nich powinny znaleźć się:

Fitoplankton – zespół mikroorganizmów, które żywią się glonami. W skład fitoplanktonu wchodzą bakterie, sinice, eugleny, okrzemki oraz zielenice. Sam stanowi podstawowy pokarm dla innych grup – cudzożywnych.

Zooplankton, czyli wiele gatunków zwierzęcych, do których możemy zaliczyć wrotki, widłonogi, wioślarki. Redukują liczebność fitoplanktonu, a są bazą pokarmową ryb.

Bentos – organizmy, które żyją na dnie zbiornika. W sadzawkach zwraca się tutaj uwagę na ośliczki (Asellus aquaticus) oraz małże jako mikrofiltratory. Obiecujące i warte do zaintrodukowania w sadzawce są małże z rodzaju Pisidium, które pospolicie występują w wodach krajowych.

W sadzawce warto także zadbać o elodeidy, czyli rośliny całkowicie zanurzone. Dotleniają sadzawkę oraz tworzą pięknie wyglądające, podwodne łąki. Do roślin tego typu warto zaliczyć rdestnicę kędzierzawą, rdestnicę połyskującą czy rdestnicę przeszytą, dalej rogatka, moczarkę kanadyjską, wywłóczniki, rzęśl błotną czy rośliny zarodnikowe – ramienice i mech zdrojek. pompka do sadzawki castorama

Piękny widok latem, a co zimą?

Kiedy w październiki rozpoczną się pierwsze przymrozki, konieczne jest ograniczenie dokarmiania ryb. Odławiamy wszystkie egzotyczne gatunki. Oczyszczamy oczko wodne z nagromadzonego mułu oraz wycinamy rośliny, które są w naszej sadzawce nadmiernie rozrośnięte. Usuwamy także suche liście, a na oczko zakładamy siatkę lub folię.

Kilka porad praktycznych

Sadzawkę najlepiej zaplanować tuż przy domu bezpośrednio u wylotu rury spustowej. Dzięki temu będzie do niej spływała woda dostająca się do rynny. Oczywiście po przefiltrowaniu przez podłoże wypłynie ona dalej, w inne miejsce ogrodu.

Sadzawkę najlepiej założyć w murowanym zbiorniku o głębokości około 50 cm. Uszczelniamy go folią, a do spustu rynny podłączamy perforowaną rurę rozsączającą. Jej zwój układamy na dnie zbiornika, zasypujemy grubym żwirem (warstwą 20 cm), po czym przykrywamy agrowłókniną w celu zabezpieczenia przed zamulaniem ziemią.

 

Data publikacji: 28.06.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu
Oczko wodne jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów krajobrazu w ogrodzie, na działce czy małej przydomowej przestrzeni. Aby przebywanie w je...
Czytaj więcej

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Oczko wodne stanowi atrakcyjne urozmaicenie przydomowego krajobrazu. Aby przetrwało zimę i cieszyło nas kolejnej wiosny, jesienią, jeszcze przed pierw...
Czytaj więcej

Projektujemy oczko wodne

Projektujemy oczko wodne
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane oczko wodne będzie atrakcją naszej przydomowej lub ogrodowej przestrzeni w każdym sezonie. Jeśli zdecydujemy się ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Sadzawka jako element części rekreacyjnej ogrodu