Ogromnym nieporozumieniem byłoby nie wykorzystać piękna naszego ogrodu, na które tak ciężko pracujemy każdej wiosny oraz lata. Z pomocą przyjdą nam ręcznie wykonane żyrandole, których delikatne światło wspomoże utrzymanie osiągniętego efektu
Niezbędne materiały
Do wykonania ogrodowego żyrandola będą nam niezbędne: słoiki – liczba bliżej nieokreślona, zwykle dla uzyskania ciekawego efektu przyda się około 5-6 sztuk; metalowe łańcuszki lub stalowa linka, dekoracje do wypełniania słoików – kamienie, żwirek, kryształowe serduszka; świece – najlepiej o nieco szerszej średnicy (ale takiej, która pozwoli je swobodnie umieścić w słoiku), drucik.
Zabieramy się do pracy
Czysty słoik owijamy dookoła jego górnej części drucikiem. W jakim celu? Tworzymy coś na wzór uchwytów do przymocowania stalowej linki. Drucik zawiązujemy zatem po dwóch stronach słoika w dwie pętelki, z dziurką pośrodku. Przez tak przygotowane uchwyty przekładamy łańcuszki lub stalową linkę, czyli element, na którym będą wisiały nasze słoiki. Pamiętajmy, aby ich długość w każdym przypadku była inna. W ten sposób unikniemy uderzania słoików o siebie w te dni, kiedy wiatr będzie bardzo mocny.
Dekoracja żyrandola – element najprzyjemniejszy
Słoiki, a dokładniej nasze klosze żyrandoli, warto urozmaicić. Możemy wypełnić je kolorowymi żwirkami lub kryształkami. Możemy wrzucić do nich muszelki, srebrne kamienie – co tylko przyjdzie nam do głowy.
Wypełnienie kloszy-słoików dobieramy odpowiednio do tego, jak mamy urządzony taras lub w jakim stylu chcemy utrzymać ogród.
Oprócz dekoracji do środka naszych kloszy wkładamy również świece, które będą pełniły rolę żarówek.
Jeśli okaże się, że są zbyt wysokie, wystarczy obciąć je szerokim nożem w dowolnym miejscu. Najlepiej bowiem, żeby ich końcówka z zapalonym knotem nie wychodziła poza wysokość słoika.
Gdzie umieścić taki żyrandol?
Miejsc nadających się do ich zawieszenia może być naprawdę sporo. Ciekawą formą dekoracji będzie żyrandol znajdujący się np. na wewnętrznej stronie ścianki tarasu lub w wejściu. Taki żyrandol może stanowić ozdobę każdej ściany, murka lub balustrady. Wreszcie, może być zawieszony także na gałęziach drzew, zwłaszcza jeśli w ich okolicy postawimy stolik oraz krzesło. W ten sposób zyskamy naprawdę ciekawe miejsce na romantyczną kolację przy świecach.