Produkty

Sandałowiec

Łac. Santalum

Sandałowiec

Sandałowiec, z łac. Santalum, to rodzaj drzew lub krzewów z rodziny sandałowcowatych, który obejmuje 9 gatunków. Sandałowiec pochodzi z Półwyspu Indochińskiego i porasta niziny Australii, południowo-wschodniej Azji oraz wyspy Pacyfiku.

Cechą charakterystyczną rośliny jest wiecznie zielona barwa oraz specyficzny zapach drewna. Omawiane drzewo dorasta do 18 m wysokości. Podobnie jak wiele innych drzew egzotycznych, również sandałowiec posiada skórzaste i naprzeciwległe liście, natomiast jego owocami są mięsiste pestkowce.

Sandałowiec najlepiej rośnie w słonecznym miejscu na lekko wilgotnej glebie. Podłoże do uprawy drzewa powinno składać się z jednej części piasku oraz dwóch części ziemi organicznej. Warto mieć świadomość, że sandałowiec jest półpasożytem, czyli rośliną, która przeprowadza fotosyntezę, ale wodę i sole mineralne pobiera z korzeni innych roślin, co jest pewnym utrudnieniem w jego uprawie. W związku z tym niezwykle istotne jest umiejscowienie sandałowca w pobliżu wielu innych roślin.

Nasiona drzewa zaleca się moczyć w letniej wodzie przez co najmniej 12 godzin, po czym warto spryskać je preparatem grzybobójczym w celu ochrony przed chorobami. Kiełkowanie rozpoczyna się najwcześniej po upływie miesiąca, a pH optymalnym do rozwoju rośliny jest to oscylujące w przedziale 5,6-7,8. Ważną informacją jest fakt, że drzew sandałowych nie należy ścinać, a przewracać w sezonie deszczowym, kiedy ich korzenie są zdecydowanie bogatsze w cenny olejek eteryczny.

Sandałowiec wykazuje szereg specjalnych właściwości, m.in. z jego drewna metodą parowej ekstrakcji otrzymywany jest ceniony na całym świecie olejek, który – oprócz przyjemnego zapachu – ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Olejek jest wykorzystywany w kosmetologii, wchodząc w skład kremów i balsamów, które mają działanie wygładzające oraz nawilżające. Ponadto, niektóre gatunki sandałowca posiadają jadalne owoce.

Warto dodać, że m.in. dla hindusów drzewo sandałowe miało znaczenie rytualne, dlatego wykorzystywano je jako składnik proszków, past czy olejków służących do nacierania zwłok zmarłych. Drewno sandałowców znalazło zastosowanie także w rzeźbiarstwie, sztuce, produkcji zabawek, gier, elementów biżuterii, dewocjonaliów czy też figurek i innych przedmiotów ozdobnych.

W Polsce nie znajdziemy dziko rosnących okazów sandałowca ze względu na fakt, że jest to drzewo egzotyczne. Natomiast w Indiach został on objęty ochroną z uwagi na znaczne uszczuplenie jego populacji przez rabunkową gospodarkę człowieka.

Data publikacji: 16.01.2017