Produkty

Sansewieria

Łac. Sansevieria

Sansewieria

Sansewieria, z łac. Sansevieria, to roślina zimozielona, należąca do rodziny agawowatych. Do sansewierii zalicza się około 70 gatunków, a ojczyzną większości z nich są tropikalne obszary Afryki, Azji i Półwyspu Arabskiego.

Wysokość roślin jest zróżnicowana i wynosi od 20 cm do nawet 3 m, a ich liście cechują się jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Kwiaty sansewierii są zielono-białe, natomiast jej owocem jest jagoda o pomarańczowej bądź czerwonej barwie.

Sansewieria najlepiej rośnie w słonecznym miejscu na żyznej i piaszczysto-gliniastej glebie, choć odpowiada jej także stanowisko zacienione. Roślina lubi stosunkowo ciężkie podłoże o odczynie zbliżonym do obojętnego w postaci mieszkanki ziemi insektowej, kompostu oraz domieszki np. piasku. Ponadto jest łatwa w uprawie i należy do najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych.

Z uwagi na fakt, że jest sukulentem liściowym i magazynuje wodę w mięsistych liściach, jest bardzo odporna na susze i może wytrzymać bez podlewania nawet do kilku miesięcy. Tym samym optymalnym gruntem dla rośliny jest podłoże niezbyt wilgotne, dlatego też jej podlewanie nie powinno być częste. Z kolei w okresie chłodnym wymaga dostarczania wody raz na trzy tygodnie. Właściwa temperatura do hodowli sansewierii wynosi około 24 stopnie Celsjusza latem oraz około 18 stopni Celsjusza w zimie, jednak należy pamiętać, by nie dopuścić do spadku poniżej 10 stopni.

W kwestii nawożenia, sansewierii należy w okresie letnim raz na dwa tygodnie aplikować nawóz płynny przeznaczony dla roślin doniczkowych. Omawiana roślina jest narażona na ataki wełnowców oraz opuchlaków, którym należy przeciwdziałać poprzez stosowanie odpowiednich oprysków. Sansewierię rozmnaża się wiosną przez sadzonki liściowe, a późnym latem przez odrosty w przypadku odmian różnobarwnych.

Roślina, z uwagi na swe ozdobne liście, jest wykorzystywana jako dekoracja pomieszczeń i najczęściej uprawiana w doniczkach. Natomiast dziko porasta suche i kamieniste podłoża oraz rejony krzaczaste klimatu tropikalnego, często tworząc gęste kępy.

Data publikacji: 16.01.2017