Produkty

Sasanka

Łac. Pulsatilla

Sasanka

Sasanka, z łac. Pulsatilla, to bylina obejmująca około 30 gatunków i należąca do rodziny jaskrowatych. Sasanka występuje głównie w rejonach środkowej Azji oraz Europy, natomiast w Polsce można spotkać sześć jej gatunków, które są pod ścisłą ochroną.

Roślina jest dość niska i osiąga najczęściej 20-30 cm. Ponadto cechuje się ażurowymi liśćmi, które są pokryte srebrzystymi włoskami – dzięki temu pozostaje rośliną ozdobną aż do jesieni. Najbardziej okazałymi oraz przyciągającymi wzrok częściami sasanki są jej dzwonkowate kwiaty, które zazwyczaj mają kolor fioletowy, choć występują również w barwie białej lub czerwonej.

Sasanka najlepiej rośnie w słonecznym miejscu, na wapiennej i próchniczej glebie z dodatkiem przegniłych liści. Roślina może być jednak uprawiana również na przeciętnym oraz kamienistym podłożu. Sasanka jest niezbyt wymagająca i łatwa w uprawie, lecz warto pamiętać, że nie toleruje podmokłej ziemi. W związku z tym praktycznie nie ma konieczności podlewania jej, z wyjątkiem okresów bardzo suchych, kiedy należy dostarczać jej niewielką ilość wody – sasanka jest bowiem dość odporna na suszę. Co więcej, z uwagi na negatywne skutki podmokłego gruntu, zaleca się jego drenowanie i dbanie o odpowiednią przepuszczalność.

Przed zimą bylinę należy przygotować na nadchodzące chłody przez zabezpieczenie i osłonięcie jej, np. suchymi liśćmi. Roślinę rozmnaża się przez podział kłączy na przełomie lipca i sierpnia (jest to ryzykowne, gdyż okazy te później chorują) bądź wysiew nasion: albo wprost do gruntu (w drugiej połowie lipca), albo do doniczki. W drugim przypadku wymagane jest przykrycie pojemnika folią aż do momentu wykiełkowania sadzonek, co trwa zwykle 4-6 tygodni. W kolejnym roku, najlepiej na wiosnę, konieczne jest przepikowanie siewek i przesadzenie ich na stałe stanowisko, na którym za rok rozpoczną okres kwitnienia.

W kwestii specjalnych właściwości warto pamiętać, że bylina jest rośliną trującą i – z uwagi na anemoninę, którą w sobie zawiera – może wywołać reakcję uczuleniową. Przez wzgląd na piękne, barwne kwiaty, sasanka jest wykorzystywana jako roślina ozdobna, idealnie dekorując skalne ogrody.

Data publikacji: 16.01.2017