Produkty

Ściana-mebel, czyli kartonowo-gipsowe regały

Ściana-mebel, czyli kartonowo-gipsowe regały

Płyta gipsowo-kartonowa jest materiałem stosowanym do wykończenia wnętrz, obecnie najbardziej popularnym ze względu na to, że daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz. 

ściana mebelPrzy pomocy płyty gipsowo-kartonowej można diametralnie zmienić wygląd mieszkania: wydzielić kąty, aneksy, zamontować sufit podwieszany, oddzielić garderobę od sypialni, zamaskować elementy instalacyjne sedesów podwieszanych.
Bardzo atrakcyjnie wygląda sufit podwieszany wraz z zainstalowanym w nim oświetleniem punktowym lub taśmowym (LED), który montuje się tylko nad częścią pomieszczenia także krzywoliniowo; nad kuchenną wyspą, nad wanną odwzorowując jej nieregularny kształt lub jako baldachim nad łóżkiem. Jeśli taki sufit pomalujemy na inny kolor niż pozostała część sufitu, to w ten sposób jeszcze bardziej wizualnie wydzielimy określoną strefę wnętrza.

Płyta gipsowo-kartonowa jest też idealnym materiałem na meble na miarę, które można zaprojektować w dowolny sposób w różnych pomieszczeniach, nawet w łazience. W tej ostatnich, gdzie panuje większa niż gdzie indziej wilgoć, stosuje się płyty impregnowane, wodoodporne. Natomiast w pomieszczeniach suchych montuje się płyty z gipsowym rdzeniem pokrytym obustronnie kartonem. Można z nich tworzyć dowolne konstrukcje-półki, regały, szafki, czy wnęki na duże szafy.

Wykonanie takiej zabudowy ma kilka etapów:
1. w określonych miejscach (do podłogi, ściany, sufitu) przytwierdza się metalowe profile
2.do zbudowanej w ten sposób konstrukcji mocuje się wkrętami przycięte płyty
3. maskuje połączenia gipsem


półki castoramaCałość wykończa się wedle własnego upodobania i projektu oraz przeznaczenia. Konstrukcję można pomalować, pokryć tapetą, płytkami lub drewnianymi płytami. Co ważne - przed malowaniem czy położeniem płytek nie trzeba przygotowywać podłoża ani wygładzać powierzchni, co jest konieczne w przypadku nierównych ścian murowanych. Dodatkowym elementem czyniącym mebel z karton-gipsu bardziej atrakcyjnym jest możliwość instalacji oświetlenia punktowego nad poszczególnymi elementami-półkami. Tak skonstruowany mebel jest dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż zakup gotowej szafy czy regału.

Ciekawym projektem może być zabudowanie ściany nad wezgłowiem łóżka w sypialni, gdzie wycięte podłużne wnęki mogą pełnić rolę półek a całość jest wykończona tapetą. Funkcjonalnie i ciekawie wyglądają regały zbudowane po obu stronach okna, a przy okazji mogą zasłonić rurę centralnego ogrzewania. Taka zabudowa w postaci bliźniaczych regałów może się też świetnie sprawdzić po obu stronach drzwi w gabinecie czy pokoju nastolatka. Półki w tego typu regałach mogą być skonstruowane zarówno z karton-gipsu jak i z innego materiału np. drewniane. Bardzo funkcjonalne jest zabudowanie półkami jednej ze ścian wewnątrz kabiny prysznicowej lub przy wannie. Wtedy oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest pokrycie ściany i półek płytkami glazury. 

Przestrzeń w domu czy mieszkaniu można dowolnie kształtować dzięki płytom kartonowo-gipsowym. Bardzo funkcjonalne jest dzielenie pomieszczeń przegrodami, które nie są pełnymi ścianami oddzielającymi jeden pokój od drugiego ale wydzielają kącik do pracy, garderobę, kuchnię.

Jednocześnie przegrody te mogą pełnić od strony jednego z pomieszczeń funkcję mebla z półkami, na którym postawimy telewizor, sprzęt grający, płyty, książki, drobiazgi.
Rozwiązań jest tyle ile podpowie nam nasza wyobraźnia i fantazja a wykonanie nie jest tak trudne jak się niektórym wydaje.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Schowek pod schodami − jak zaaranżować przestrzeń pod schodami?

Schowek pod schodami − jak zaaranżować przestrzeń pod schodami?
Na co zaaranżować schowek pod schodami? Przestrzeń tę możesz przekształcić w dowolny składzik. Jedną z ciekawych opcji będzie schowek na przetwory, w ...
Czytaj więcej

Wiosenne porządki w spiżarni – jak ją praktycznie urządzić?

Wiosenne porządki w spiżarni – jak ją praktycznie urządzić?
Nadejście wiosny to doskonała okazja, aby posprzątać dokładnie nie tylko kuchnię, pokoje i łazienkę, ale również te pomieszczenia, z których korzystam...
Czytaj więcej

Jak nietypowo urządzić piwnicę

Jak nietypowo urządzić piwnicę
Masz odrobinę fantazji, lubisz nietypowe rozwiązania, a może zawsze marzyłeś o własnym salonie gier? Wreszcie masz też pustą piwnicę i kompletny brak ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
13.01.2016
Pomysły przednie, szkoda, że zabrakło przykładów i zdjęć
27.10.2015
Ani słowa jak to zrobić, jakie płyty wybrać, jak połączyć? Zupełnie bezużyteczny artykuł.
Taki artykuł może pojawić się na stronie pudelka czy plotka a nie na stronie profesjonalnej firmy sprzedającej materiały budowlane.
02.08.2015
Bardzo podoba mi się pomysł takich regałów. Można je pomalować na ten sam kolor, co ścianę i wszystko świetnie się komponuje. Planują to zrobić wreszcie w czasie remontu.

Ocena i komentarz dla:

Ściana-mebel, czyli kartonowo-gipsowe regały