Produkty

Sępolia

Łac. Saintpaulia

Sępolia

Sępolia, z łac. Saintpaulia, to roślina należąca do rodziny ostrojowatych. Pochodzi z południowo-wschodnich rejonów Afryki, a jej inną nazwą – związaną z miejscem pochodzenia – jest fiołek afrykański.

Obecnie roślina jest rozpowszechniona w wielu krajach świata i najczęściej uprawiana jest jako doniczkowa. Osiąga niewielkie rozmiary, dochodząc do około 10 cm wysokości oraz tworząc rozetę liściową do 14 cm średnicy. Największą ozdobą rośliny są jej różnobarwne kwiaty kwitnące przez cały rok, a najobficiej pojawiające się w lecie. Występują one w wielu kolorach, wśród których najczęstszymi są czerwony, niebieski, fioletowy i liliowy.

Sępolia najlepiej rośnie w słonecznym i ciepłym miejscu, choć toleruje także półcień, na przepuszczalnej i piaskowo-torfowej glebie. Należy jednak unikać wystawiania jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż może to skutkować żółtymi plamami na liściach. W takiej sytuacji należy natychmiast przestawić doniczkę do cienia. Temperaturą optymalną dla rozwoju oraz długiego i obfitego kwitnienia fiołka jest ta oscylująca w okolicach 18-22 stopni Celsjusza. Co więcej, roślina jest bardzo wrażliwa na zimno i nie toleruje niskich temperatur, dlatego szczególnie nadaje się do pomieszczeń.

Sępolia wymaga systematycznego podlewania, lecz niewielką ilością najlepiej przegotowanej wody, którą należy aplikować na spodek doniczki. Nadmiar wilgoci zdecydowanie nie służy roślinie, a nawet może doprowadzić do jej choroby, pleśni oraz gnicia. W okresie od wiosny do jesieni zaleca się raz na dwa tygodnie dostarczać fiołkowi płynny nawóz przeznaczony do roślin kwitnących.

Warto mieć na uwadze, że spryskiwanie, mycie czy też nabłyszczanie liści i kwiatów sępolii jest całkowicie zabronione, a w wypadku, gdy jej liście tego wymagają, należy je wyczyścić przy pomocy miękkiego i suchego pędzelka. Ponadto, zaleca się regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów oraz ususzonych liści rośliny. Fiołki rozmnaża się przez sadzonki – wiosną odcina się zdrowe liście wraz z ogonkami i sadzi do pojemników, a następnie na kilka tygodni przykrywa folią.

Przy właściwej pielęgnacji sępolia może być hodowana nawet przez kilka lat, gdyż jest rośliną długowieczną, jednak co roku wymaga przesadzenia do nowej doniczki. Z uwagi na piękne kwiaty, fiołek afrykański jest wykorzystywany jako roślina ozdobna, głównie uprawiana w doniczkach jako dekoracja pomieszczeń i balkonów.

Data publikacji: 16.01.2017