Produkty

Serconasiennica

Łac. Cardiospermum

Serconasiennica

Serconasiennica, z łac. Cardiospermum, to pnącze należące do rodziny mydleńcowatych. Roślina występuję w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej, w Indiach i we wschodniej części USA, natomiast w Europie jest znana już od XVI wieku.

Serconasiennica cechuje się nagimi pędami, delikatnym pokrojem i dorasta do 3 m wysokości. Liście rośliny są trójdzielne i lekko błyszczące, a kwiaty niewielkie, zebrane w luźne grona o białej barwie. Jednak największą ozdobą pnącza są jego owoce, które z wyglądu przypominają sercowate, nadmuchane papierowe torebeczki o średnicy około 3 cm.

Serconasiennica najlepiej rośnie w słonecznym miejscu na żyznej i dobrze zdrenowanej glebie, każdego rodzaju. Pnącze rozmnaża się z nasion, które należy wysiać do doniczek w lutym bądź marcu i przechowywać w temperaturze pokojowej pod osłoną. Do gruntu roślinę sadzi się w drugiej połowie maja, gdy zniknie ryzyko ujemnych temperatur, na które jest wrażliwa.

Okres kwitnienia, a także owocowania rozpoczyna się w lipcu i trwa do późnej jesieni oraz pierwszych przymrozków. Co więcej, charakterystyczne trójkanciaste owoce pnącza przypominają nadmuchane balony, skąd wzięła się inna, potoczna jego nazwa, tj. balonowa winorośl. W miarę dojrzewania nasion, które znajdują się wewnątrz owoców, ich barwa zmienia się z zielonej na ciemnobrązową. Warto mieć na uwadze, że niekontrolowany rozrost pnącza może doprowadzić do sytuacji, kiedy stanie się ono uporczywym chwastem.

W kwestii specjalnych właściwości, liście oraz pędy serconasiennicy nadają się do spożycia, jednak po wcześniejszym ugotowaniu. Z kolei sok i korzenie rośliny znalazły zastosowanie w medycynie, pomagając w leczeniu zaburzeń układu nerwowego oraz trawiennego, a także łagodząc zmiany skórne.

Z uwagi na niezwykłe cechy dekoracyjne pnącza, za które odpowiadają nie tylko owoce, lecz również głęboko powycinane liście oraz rozdwojone wąsy czepne przy pędach kwiatowych, jest ono szeroko wykorzystywane jako roślina ozdobna. Z kolei z nasion serconasiennicy robi się wszelakie ozdoby.

Pnącze idealnie nadaje się do upiększenia tarasów i balkonów, jak również do tworzenia na nich osłon. Dodatkowo, serconasiennica bardzo dobrze sprawdza się jako uatrakcyjnienie altany, balustrady czy też przęsła ogrodowego, które będą doskonałymi podporami umożliwiającymi jej rozwój i pięcie się. Zasuszonych kwiatów można natomiast użyć do bukietowej kompozycji.

Data publikacji: 16.01.2017