Produkty

Sitowie

Łac. Scirpus

Sitowie

Sitowie, z łac. Scirpus, to roślina z rodziny ciborowatych, zwanych turzycowatymi. Roślina półwodna, pochodzi z bagiennego obszaru basenu Morza Śródziemnego. Wśród 35 gatunków możemy spotkać 2 na rodzimych terenach: sitowie korzenioczepne oraz sitowie leśne.

 Sitowie jest stosowane również jako nazwa potoczna dla gatunków roślin ziemno-wodnych, jak i higrofitów: oczerety, kłoć, ponikło czy sity. Roślina tworzy rozkrzewioną, gęstą kępę o nitkowatych źdźbłach w kolorze intensywnej, soczystej zieleni. Giętkie, wąskie oraz cylindryczne liście na początku rosną prosto, a z czasem delikatnie odchylają się, przyjmując zwisającą formę, która zakrywa doniczkę, stąd nazwa rośliny. Na szczytach źdźbeł pojawiają się białożółte kwiaty, które zbierają się w wiechy. Gdy nasiona dojrzewają, kwiaty rumienią się, przybierając brązowy odcień.

Jak uprawiać roślinę? Roślina błotna nie jest trudna w uprawie, jednak trzeba jej zapewnić właściwe warunki. Sitowie będzie się najlepiej rozwijało na stanowiskach widnych, jednak z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. Warto wybrać pomieszczenie zaciemnione lub ustawić doniczkę 2 m od okna. Zbyt duże nasłonecznienie może spowodować zżółknięcie liści.Półwodna roślina dobrze czuje się w glebie próchnicznej i słabo rozłożonym torfie.

O czym musimy pamiętać? Przede wszystkim roślinę powinno się cyklicznie nawadniać, tak by pozostawić pięciocentymetrową warstwę wody, w której będą zanurzone korzenie. Sitowie można uprawiać metodą hydroponiczną, czyli umieszczając ją w doniczce wypełnionej wodą. Jeśli liście zżółkną jest szansa na odratowanie rośliny – należy przyciąć liście i zasadzić roślinę w nowym miejscu. Nawożenie najlepiej wykonać raz w miesiącu, a w okresie zimowym warto zraszać liście rośliny co drugi dzień.

Roślinę warto przesadzić wiosną, kiedy jest dorodna i rośnie słabiej. Sitowie rozmnaża się przez podział większej kępki – najlepiej wykonać go na przełomie marca i kwietnia oraz września i października, przesadzając ukorzenione fragmenty do osobnej doniczki. Warto pamiętać, by zadanie to wykonać w rękawiczkach, ponieważ roślina jest trująca, a pyłek jest silnym alergenem. Warto chronić także dzieci lub zwierzęta przed zjedzeniem jej.

Roślina o ozdobnych liściach jest najczęściej wykorzystywana do dekoracji. Niecodzienny wygląd sitowia, który przypomina minipalmę można podkreślić, zawieszając roślinę pod sufitem.

Data publikacji: 16.01.2017