Produkty

Skalnica

Łac. Saxifraga

Skalnica

Skalnica, z łac. Saxifraga, to rodzaj roślin, który obejmuje ok. 440 gatunków. Skalnica przynależy do rodziny skalnicowatych, a wraz z rodziną agrestowatych należy do rzędu skalnicowców w obrębie okrytonasiennych.

Mnogość gatunków, występujących w niemalże każdym kolorze oprócz niebieskiego, sprawia, że skalnica rośnie na półkuli północnej – w Europie, Ameryce Północnej i Azji – oraz południowej. Na 125 gatunków występujących w Europie aż 18 znajduje się na terenie Polski. Skalnica porasta tereny górskie oraz skaliste zbocza. Nazwa naukowa wywodzi się od łacińskiego saxum (skała) oraz frango (kruszę) – dawniej uważano, że rośliny powodują rozłupywanie skał.

Gatunki uprawiane w Polsce można podzielić na: srebrne, poduchowe oraz mchowate. Większość z nich to rośliny zimozielone. W zależności od gatunku rośliny różnią się od siebie wyglądem. Zazwyczaj osiągają do 30 cm wysokości. Skalnice srebrne mają grube, srebrzystoszare liście, które formują się w mięsiste rozety. Karłowate rośliny podmuchowe posiadają zaś gęste, kopczykowate rozety. Liście tworzą darnie i kępki, które różnią się między sobą. Kwiaty skalnicy są płytkie, pięciopłatkowe oraz miseczkowate. Znajdziemy je w różnych barwach z wyjątkiem niebieskich.

Jak wygląda uprawa skalnicy? Rośliny najlepiej uprawiać w przepuszczalnych, wapiennych oraz żwirowych glebach na częściowo zacienionych stanowiskach lub dobrze oświetlonych, ale chronionych od bezpośredniego słońca. Odmiany doniczkowe będą się najlepiej rozwijały w mieszaninie uniwersalnego podłoża z dodatkiem piasku lub pokruszonych kamyków.

Rośliny te rozmnaża się poprzez oddzielenie młodych rozet i ukorzenienie ich jako pojedyncze sadzonki w ostrym piasku. Skalnice srebrne wysadza się w drugiej połowie lata, podmuchowe przez całe lato, a gatunki darniowe w pierwszej połowie lata. Dojrzałe nasiona trzeba wysiać pod szkłem, a podrośnięte siewki umieścić na zewnątrz.

Roślina cieszy się dużą popularnością ogrodników. Jest często wybierana do ogrodów skalnych. Wiele gatunków sprawdza się w uprawie doniczkowej, w zimniejszych szklarniach oraz inspektach. Skalnica rozłogowa idealnie nadaje się do domu.

Data publikacji: 16.01.2017