Skuteczne odśnieżanie samochodu – o czym pamiętać przed nadejściem zimy?

Odśnieżanie samochodu to jedna z najbardziej nielubianych czynności, towarzyszących każdemu kierowcy wraz z nadejściem zimowych dni. Skoro musimy to robić wiele razy do roku, warto wiedzieć, jak sprawić, aby to zadanie nie było żmudne i trudne. Jakie akcesoria do odśnieżania samochodu będą nam potrzebne? O czym powinniśmy pamiętać?

Odśnieżanie samochodu to konieczność

Zgodnie z najnowszym taryfikatorem mandatów, jazda nieodśnieżonym samochodem może skutkować mandatem w wysokości do 3000 złotych. To znacząca różnica, zważywszy na fakt, że dotychczas była to kwota z przedziału od 20 do 500 złotych. Na szczęście, wbrew powszechnej opinii, zima wcale nie musi zaskakiwać kierowców. Warto pamiętać, że w naszym klimacie przymrozki rozpoczynają się już w październiku i mogą trwać aż do kwietnia. Z łatwością można więc przygotować się na sytuacje, kiedy nasz samochód będzie pokryty szronem, lodem czy śniegiem. 

Prostsze odśnieżanie samochodu – sekret przygotowania

Ostatnie dni lata to okres, w którym w sprzedaży pojawiają się specjalne płyny do szyb, preparaty do odmrażania samochodu i inne przydatne akcesoria, które mają za zadanie ułatwić nam pozbywanie się niechcianych powłok z karoserii. Zamiast biernie czekać na ostatni moment, spróbujmy zaopatrzyć się w nie już na początku sezonu.Samochód z oblodzonym lusterkiem

Zwróćmy także uwagę, żeby wszystkie pomoce, takie jak szczotki lub skrobaczki, przechowywać w przestrzeni domowej. W ten sposób unikniemy konieczności zrzucania pierwszej warstwy puchu dłońmi, aby móc otworzyć bagażnik i wyjąć z niego potrzebne nam do odśnieżania narzędzia. To pozwoli też zapobiec sytuacji, w której śnieg wpada do wnętrza auta, co zdarza się szczególnie często po intensywnych opadach. 

Jakie akcesoria do odśnieżania samochodu są najlepsze?

Okres zimowy to spore wyzwanie dla naszych pojazdów, niezależnie od tego, czy myślimy o starszych, czy też nowszych modelach. Warto postawić na sprawdzone akcesoria do odśnieżania samochodu:

  • szczotka do odśnieżania i skrobaczka – możemy się zdecydować na dwa osobne przedmioty lub wykorzystać opcję 2 w 1. Wybierając konstrukcje teleskopowe, ułatwimy sobie znalezienie odpowiedniego kąta nachylenia, a szczotki z twardego włosia pozwolą sprawniej usunąć śnieg, który zdążył zamarznąć;

  • rękawice – odśnieżanie samochodu to niewątpliwie praca na zewnątrz, zatem zaopatrzmy się w ciepły model rękawic, który zapewni nam odpowiedni komfort;

  • gąbka do wycierania szyb – świetnie sprawdzi się w celu usunięcia pary od wewnętrznej strony szyby.

Pamiętajmy również o zimowym płynie do spryskiwacza, którego wymianą lepiej zająć się jeszcze przed nadejściem pierwszych mroźnych poranków.

Polecane preparaty do odmrażania samochodu

Jeśli mamy już odpowiednie akcesoria do odśnieżania samochodu, koniecznie kupmy też specjalne preparaty, które pomogą nam w momencie, gdy zwykła skrobaczka nie da rady. Niektórzy z zasady wolą produkty chemiczne, obawiając się o ewentualne zarysowania karoserii. Sprawdźmy, co warto wziąć pod uwagę:

  • odmrażacz do szyb w płynie – mniej inwazyjna metoda na przygotowanie auta do jazdy, dzięki której nie zniszczymy także lakieru, gumy i plastiku;

  • odmrażacz do zamków – być może już kiedyś martwiliśmy się o brak możliwości dostania się do pojazdu. Preparaty do odmrażania samochodu służą pomocą, a dodatkowo zabezpieczają zamek przed działaniem wilgoci, zwiększając żywotność mechanizmu.

O czym pamiętać przy odśnieżaniu samochodu?

Zaskrobywanie szadzi z szyby samochoduJeśli nasz samochód stoi na zewnętrznym parkingu, nie ma perfekcyjnego sposobu na to, by móc uniknąć odśnieżania. Stosując jednak kilka trików, cały proces może być o wiele sprawniejszy i łatwiejszy. 

  1. Pamiętajmy, żeby wychodzić z domu co najmniej 10 minut wcześniej i zabierać ze sobą akcesoria do odśnieżania samochodu, które usprawnią wykonanie zadania. 

  2. Najgrubszą warstwę śniegu zmiatamy za pomocą szczotki na długiej rączce – takie narzędzie pozwala na szybkie działanie, jednocześnie chroniąc nasze dłonie przed kontaktem z często mokrym puchem. Unikniemy też zawilgocenia naszej odzieży.

  3. Odpowiednie preparaty do odmrażania samochodu pozwolą na usunięcie zmarzniętego śniegu i warstwy lodu. Dzięki substancjom w butelkach z podajnikiem lub specjalnych aerozolach, możemy uniknąć ryzyka porysowania karoserii lub szyby. 

  4. Zwróćmy uwagę, aby pod żadnym pozorem na nie pozostawiać włączonego silnika na czas odśnieżania. Choć rozgrzanie samochodu pomaga w całym procesie, to jest to działanie nielegalne, za które grozi nam wysoki mandat.

  5. Do skrobania szyb warto wybrać skrobaczki wyposażone w specjalne rękawice – kiedy nasze dłonie nie będą marznąć przy kontakcie z lodem, praca z pewnością będzie krótsza i bardziej efektywna.

Porada eksperta

Chociaż odśnieżanie samochodu nie należy do łatwych i przyjemnych czynności, warto się do tego porządnie przyłożyć. Fałdy śniegu i fragmenty lodu spadające z dachu czy maski mogą bowiem stanowić poważne zagrożenie w ruchu drogowym.

Odśnieżanie samochodu – jak go uniknąć?

Osoby, które garażują swoje samochody, nie mają problemu z odśnieżaniem. Pytanie, czy zostawiając auto pod blokiem lub biurem, możemy ograniczyć konieczność pozbywania się niechcianego śniegu?

Odmrażacz zamkowyNiestety nawet najbardziej nowoczesne systemy zdalnego ogrzewania karoserii i grzania postojowego nie dadzą nam gwarancji, że będziemy mogli wsiąść do samochodu tuż po wyjściu z budynku. Szczególnie przy silnych opadach zaplanujmy sobie czas tak, aby móc poświęcić 10 minut na odśnieżanie. Warto wypróbować osłonę na przednią szybę, często określaną mianem maty antyszronowej. Istnieją modele zawierające także osobne ochronki na lusterka i wycieraczki. Musimy się jednak liczyć z koniecznością ich przytwierdzenia, a zmarznięta i mokra mata może być później trudna w złożeniu i przechowywaniu.