Produkty

Skuteczne odśnieżanie samochodu – o czym pamiętać przed nadejściem zimy?

Skuteczne odśnieżanie samochodu – o czym pamiętać przed nadejściem zimy?

Odśnieżanie samochodu należy do najbardziej nielubianych czynności, jakie stoją przed każdym kierowcą nawet kilka razy do roku. Jednak nie musi to być zadanie żmudne i trudne. O czym powinniśmy pamiętać, by ułatwić sobie odśnieżanie auta?

Samochód z oblodzonym lusterkiemJak przygotować siebie i samochód na zimę?

Wbrew powszechnej opinii, zima wcale nie musi zaskakiwać. Warto pamiętać, że w klimacie, jaki panuje w Polsce przymrozki rozpoczynają się już w październiku i mogą trwać aż do kwietnia. Z łatwością można więc przygotować się na sytuacje, kiedy nasz samochód będzie pokryty szronem, lodem oraz śniegiem. Wraz z końcem lata w sprzedaży pojawiają się specjalne zimowe płyny do szyb, odmrażacze i akcesoria, które mają za zadanie ułatwić nam pozbywanie się niechcianych powłok z karoserii. Warto zaopatrzyć się w nie już na początku sezonu.

Aby faktycznie nie dać się zaskoczyć intensywnym opadom śniegu, szczotki do jego usuwania oraz skrobaczki powinniśmy przechowywać w domu. W ten sposób unikniemy konieczności zrzucania pierwszej warstwy puchu rękami, by móc otworzyć bagażnik i wyjąć z niego potrzebne nam do odśnieżania narzędzia. Dzięki temu unikniemy także sytuacji, w której śnieg wpada do wnętrza auta, a nasza odzież pozostanie sucha.

Jeśli szczególnie zależy nam na czasie, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w specjalne, termoizolacyjne maty na przednią szybę. Za jej pomocą zabezpieczymy szkło przed zamarzaniem i nie będziemy musieli skrobać nadmiernej ilości szronu.

O czym pamiętać przy odśnieżaniu samochodu?

Zaskrobywanie szadzi z szyby samochoduJeśli nasz samochód stoi na zewnętrznym parkingu nie ma sposobu na to, by uniknąć odśnieżania. Stosując jednak kilka tricków czynność tę można sobie znacząco ułatwić i przyspieszyć.

1. Pamiętajmy, by wychodzić z domu co najmniej 10 minut wcześniej – dajmy sobie czas na dokładne odśnieżenie auta bez pośpiechu i związanego z nim stresu;

2. Najgrubszą warstwę śniegu zmiatamy za pomocą szczotki na długiej rączce – takie narzędzie pozwala wykonać pracę szybko i bez kontaktu naszych rąk z często mokrym puchem;

3. Przymarznięty śnieg oraz warstwę lodu spryskajmy odmrażaczem – dzięki temu łatwiej nam będzie go zeskrobać bez obaw, że porysujemy karoserię lub szyby;

4. Pamiętajmy, że pozostawianie włączonego silnika na czas odśnieżania, by samochód się rozgrzał, jest nielegalne. O tym, jak odśnieżać zgodnie z przepisami przeczytamy tutaj.

5. Do skrobania szyb warto wybrać skrobaczki wyposażone w specjalne rękawice – kiedy nasze dłonie nie będą marznąć przy kontakcie z lodem, nasza praca z pewnością będzie krótsza i bardziej efektywna.

Porada eksperta

Chociaż odśnieżanie samochodu nie należy do czynności łatwych i przyjemnych, warto się do niej przyłożyć. Fałdy śniegu i fragmenty lodu odpadające z dachu czy maski mogą bowiem stanowić poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi nam także mandat w wysokości do 500 złotych.

Odmrażacz zamkowyJak uniknąć konieczności odśnieżania?

Osoby, które garażują swoje samochody nie mają problemu z odśnieżaniem. Ale czy zostawiając auto pod blokiem lub biurem możemy ograniczyć konieczność pozbywania się niechcianego śniegu? Niestety, nawet najbardziej nowoczesne systemy zdalnego ogrzewania karoserii czy grzania postojowego nie dadzą nam gwarancji, że będziemy mogli wsiąść do samochodu tuż po wyjściu z budynku. Szczególnie przy silnych opadach zaplanujmy sobie czas tak, by mieć te 10 minut na odśnieżanie. Jeśli nie mamy możliwości garażowania samochodu, alternatywą może być przykrycie auta plandeką (kupimy ją tutaj), musimy się jednak liczyć z koniecznością przytwierdzenia jej, a zmarznięta i mokra może być później trudna w złożeniu i przechowywaniu.

Data publikacji: 02.10.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Ogrzewanie pojazdu - jak je wykonać?

Ogrzewanie pojazdu - jak je wykonać?
Zima dla posiadaczy domów jednorodzinnych potrafi być bardziej uciążliwa niż dla osób, które mieszkają w blokach. Każdy, kto ma swój dom, wie, jak kło...
Czytaj więcej

Co zrobić, gdy zamarza zamek do drzwi

Co zrobić, gdy zamarza zamek do drzwi
Nadchodzi zima, a wraz z nią tak nielubiane przez nas problemy z zamarzającymi zamkami. Gdy spieszymy się do pracy, nie możemy się wydostać z domu alb...
Czytaj więcej

Co przyda nam się w garażu przed zimą?

Co przyda nam się w garażu przed zimą?
Na pytanie jak zabezpieczyć samochód przed chłodem odpowiedź jest jedna – przyda nam się garaż. Ale samo jego posiadanie nie rozwiąże jeszcze ws...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Skuteczne odśnieżanie samochodu – o czym pamiętać przed nadejściem zimy?