Produkty

Skuteczne sposoby na wyczyszczenie tapicerki

Skuteczne sposoby na wyczyszczenie tapicerki

Upływ czasu, a często także nieprzewidziane sytuacje wymagają od nas wyczyszczenia obicia mebli w naszym mieszkaniu. Użycie odpowiednich środków i sposób czyszczenia zależą od dwóch czynników – materiału, z którego wykonana jest tapicerka, a także rodzaju plamy. W większości sytuacji jesteśmy w stanie przywrócić naszym meblom stan pierwotny, jednak warto wiedzieć, jak to zrobić.

Zanim zaczniemy czyścić

Jeżeli na strychu lub w piwnicy naszego domu od dłuższego czasu przechowujemy meble, które dawno temu skazane zostały na zapomnienie, je także możemy przywrócić do stanu używalności. Musimy mieć jednak świadomość, że odnowienie ich tapicerki będzie od nas wymagało wiele wysiłku i uwagi.

Czyszczenie tapicerkiW przypadku czyszczenia zakurzonych obić, pierwszym krokiem powinno być dokładne ich odkurzenie. Najlepiej w tym przypadku użyć trzepaka, dlatego jeżeli mamy taką możliwość, wystawmy meble na zewnątrz. Dopiero po wstępnym czyszczeniu używamy odkurzacza.

Taki zabieg powinniśmy również stosować okresowo w przypadku każdych mebli, nawet gdy nie noszą znamion mocnego zabrudzenia. Zasadnicze czyszczenie będzie się natomiast różniło w zależności od materiału, z jakiego jest wykonane obicie.

Bawełna

Do wyczyszczenia tepicerki bawełnianej zaleca się użycia specjanych preparatów. Aby mieć pewność, że materiał się nie odbarwi, możemy najpierw użyć niewielkiej ilości specyfiku w najmniej widocznym miejscu i jeżeli nie zauważymy niczego niepokojącego, możemy nałożyć środek na całej powierzchni. Preparat ma postać pianki, który pozostawiamy na około godzinę. Natępnie usuwamy go przy pomocy ścierki, do momentu aż na materiale nie będą widoczne zabrudzenia. Przy tym sposobie ważne jest, aby nie zmoczyć wypełnienia mebla. Jeżeli tak się stanie, należy na wilgotnych miejscach użyć suszarki.

Skóra

Tapicerka skórzana jest stosunkowo łatwa w czyszczeniu. Wystarczy do letniej wody dodać płynu do mycia naczyń, by móc przystąpić do pracy. Tym sposobem wyczyścimy zarówno tłuste plamy, jak i silniejsze zabrudzenia. W przypadku skóry nie zaleca się używania mydła, ponieważ przyspiesza jej niszczenie. Natomiast dobrym pomysłem jest użycie preparatu do pielęgnacji skóry, dzięki czemu nadamy naszym meblom nowy blask.

Aksamit i welur

Tapicerkę wykonaną z aksamitu czyścimy roztworem zimnej wody z dodatkiem amoniaku, który wcieramy w materiał i pozostawiamy na około godzinę. Następnie czyścimy szczoteczką włosie zgodnie z kierunkiem jego ułożenia. W przypadku sklejenia materiału również posługujemy się suszarką.

Welur natomiast należy czyścić specjalnymi, dedykowanymi substancjami, które wchłaniają się w materiał. Czas działania preparatu jest w takim przypadku zależny od stopnia zabrudzenia.

Inne materiały

Jeżeli tapicerka jest wykonana z materiału takiego jak szenil lub alicante, wystarczy użyć wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń i przetrzeć obicie ściereczką z bawełny lub mikrofibry. Alicante i szenil są łatwe do czyszczenia.

Silne zabrudzenia

Środek do tapicerkiSporym problemem będzie sytuacja, gdy na naszych meblach pojawi się trudna do zmycia plama, np. z alkoholu. W takim przypadku możemy spróbować użyć płynu do mycia dywanów. Wystarczy, że nałożymy preparat na plamę i zaczekamy, aż zacznie się pienić. Następnie czyścimy to miejsce wilgotną ściereczką. Sprzymierzeńcem może okazać się również w takiej sytuacji kwasek cytrynowy, a w przypadku plam tłustych – mąka ziemniaczana, która wchłonie tłuszcz.

Trudne do usunięcia są też plamy z wosku. Aby wyczyścić tak zabrudzoną tapicerkę, potrzebujemy kawałka bibuły lub arkusza białego papieru oraz żelazka. Plamę z wosku prasujemy przez papier rozgrzanym żelazkiem, a roztopiona parafina wsiąka w arkusz. Czynność taką należy powtórzyć kilkakrotnie, aby całkowicie pozbyć się plamy.

Czyszczenie parą

Coraz częściej spotykanym sposobem jest czyszczenie tapicerki gorącą parą wodną. Do tego celu potrzebujemy specjalnego urządzenia, którym wyczyścimy w zasadzie każdy materiał. Warto mieć jednak świadomość, że jest to najbardziej kosztowny ze wszystkich sposobów wymienionych powyżej.

Pamiętajmy!

Regularnie czyszczone obicia naszych mebli będą ładnie się prezentowały przez wiele lat. Warto przy tym nie dopuszczać do silnych zabrudzeń, dlatego usuwajmy plamy na bieżąco. Dzięki temu unikniemy konieczności wymiany obicia, a w skrajnych przypadkach – także samych mebli. Wszystkie powyższe sposoby możemy również z powodzeniem zastosować w przypadku tapicerek samochodowych.

Data publikacji: 07.12.2015
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Akcesoria do uszczelniaczy – przegląd materiałów

Akcesoria do uszczelniaczy – przegląd materiałów
Uszczelnianie to proces, który gwarantuje zabezpieczenie przed przeciekami, stratami ciepła czy przeciągami. Jest zatem niezbędny podczas wielu prac b...
Czytaj więcej

Jak czyścić piekarnik domowymi sposobami?

Jak czyścić piekarnik domowymi sposobami?
W każdym supermarkecie możemy kupić specjalistyczny środek przeznaczony do czyszczenia piekarników. Tego typu detergenty zapewne poradzą sobie nawet z...
Czytaj więcej

Jak czyścić kryształy? Poradnik

Jak czyścić kryształy? Poradnik
Jak czyścić kryształy? Kryształowe naczynia to akcesoria wykonane ze specyficznego materiału – szkła kryształowego. Ma ono wyjątkowy blask, dlat...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Skuteczne sposoby na wyczyszczenie tapicerki