Produkty

Słonecznik

Łac. Helianthus

Słonecznik

Słonecznik, z łac. Helianthus, należy do rodziny astrowatych i liczy około 70 gatunków. Jest rośliną pochodzenia egzotycznego i wywodzi się z Ameryki, a dokładnie z okolic Meksyku.

Słonecznik cechuje się grubą łodygą i zwykle dorasta do 2-3 m wysokości. Posiada pojedyncze, owłosione liście oraz charakterystyczne, żółte kwiaty, które występują w postaci koszyczków o średnicy 30 cm (czasem dochodząc do 60 cm).

Słonecznik najlepiej rośnie w słonecznym i zacisznym miejscu na żyznej oraz próchniczej glebie. Podłoże rośliny powinno być ciężkie oraz zasobne w składniki pokarmowe. W przypadku słabych gruntów należy je dodatkowo użyźnić, stosując rozłożony kompost lub nawozy mineralne z dużą zawartością potasu (np. siarczan potasu) – słoneczniki wykazują ogromne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Ważne też, aby ich ziemia była obfita w bor, molibden oraz wodę, gdyż lubią one wilgotne podłoże.

Słonecznika nie należy jednak podlewać obficie oraz zbyt często, ponieważ może to skutkować gniciem systemu korzeniowego lub poluzowaniem ziemi, a w konsekwencji przewróceniem wysokiej rośliny. Słonecznik jest stosunkowo odporny na wiosenne przymrozki i wytrzymuje spadki temperatury do kilku stopni.

Roślina jest podatna na choroby grzybowe, np. szarą pleśń i rdzę, oraz szkodniki takie jak mszyce, zmienniki i ślimaki. By przeciwdziałać powyżej wymienionym niebezpieczeństwom, należy stosować właściwie dobrane opryski oraz usuwać zaatakowane części rośliny. Należy też pamiętać, że niektóre ptaki mogą wydziobywać nasiona słonecznika, dlatego warto ich główki okryć gęstą, lecz przewiewną siatką.

Sposobem rozmnażania rośliny jest wiosenny (druga połowa kwietnia) wysiew nasion wprost do gruntu. Ze względu na dużą wysokość słonecznika w okresie owocowania wymaga on zastosowania podpór, ponieważ ciężkie i duże koszyczki mogą doprowadzić do jego wywrócenia.

Słonecznik jest bogatym źródłem witaminy A, E, D, cynku oraz żelaza, coraz częściej zyskując uznanie w kuchni, np. jako dodatek do sałatek. Z jego nasion produkuje się olej słonecznikowy, natomiast napary parzone z kwiatów mają właściwości lecznicze i przeciwdziałają gorączce oraz chorobom układu pokarmowego. Słoneczniki, poza hodowlą działkową, są również uprawiane jako rośliny ozdobne w ogrodach i pojemnikach, zdobiąc nasze tarasy. Roślina nadaje się również na kwiat cięty do wazonu.

Data publikacji: 16.01.2017