Produkty

Soleirolia rozesłana

Łac. Soleirolia soleirolii

Soleirolia rozesłana

Soleirolia rozesłana, z łac. Soleirolia soleirolii, zwana też chłopięcą główką lub dziecięcymi łzami, jest rośliną z rodziny pokrzywowatych, która pochodzi z rejonów basenu Morza Śródziemnego. Osiąga zaledwie kilka centymetrów wysokości, wytwarzając jednak liczne i bardzo gęsto ulistnione pędy.

Soleirolia rozesłana w naszym klimacie uprawiana jest przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń jako roślina doniczkowa. Jej pędy szybko jednak „wylewają się” z pojemników – można je wtedy uformować, przycinając nożyczkami. Soleirolia należy do roślin łatwych w uprawie, jednak najlepiej zasadzić ją w uniwersalnej glebie zmieszanej z drobnym żwirem. Aby nie dopuścić do zalegania wody w pojemniku, na jego dnie wykonujemy warstwę drenażową. Roślinę trzeba regularnie podlewać, nie dopuszczając do tego, by jej podłoże przeschło –najlepszym rozwiązaniem jest wlewanie wody do podstawki.

W okresie od marca do sierpnia co dwa tygodnie zasilamy soleirolię nawozem do roślin zielonych, co pozwoli jej się zagęścić. Ponieważ nie lubi suchego powietrza, warto regularnie ją zraszać. Ważną kwestią jest także dobór odpowiedniego stanowiska dla soleirolii rozesłanej – powinno być ono jasne, lecz chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które mogą spalić delikatne listki. Preferuje temperaturę w granicach 20 stopni Celsjusza. Zimą natomiast wymaga stanowiska chłodnego i jasnego; wtedy również należy ją nieco mniej obficie podlewać, a także całkowicie zrezygnować z nawożenia.

Soleirolia jest także łatwa w rozmnażaniu – aby pozyskać nowe okazy, wystarczy podzielić starszą kępę na kilka mniejszych, np. przy okazji przesadzania. Uprawianej w warunkach domowych roślinie nie zagrażają żadne szkodniki ani choroby.

Soleirolia rozesłana jest prostą w uprawie rośliną dekoracyjną, która dobrze radzi sobie w warunkach pokojowych. Doskonale prezentuje się zasadzona w efektownej doniczce bądź szklanym naczyniu ustawionym na parapecie. Rosnąc bezpośrednio w ziemi, tworzy niziutkie zielone dywany, szybko zajmując spory obszar.

Data publikacji: 16.01.2017