Produkty

Sorbaria

Łac. Sorbaria

Sorbaria

Sorbaria, z łac. Sorbaria, zwana inaczej tawliną jest ozdobną rośliną z rodziny różowatych. Ten mrozoodporny krzew pochodzi z Azji Wschodniej.

Sorbaria znana jest najlepiej pod postacią tawliny jarzębolistnej – ten gatunek uprawia się jako roślinę ozdobną w całej Europie i Ameryce Północnej, dokąd została przywleczona. Krzew ten charakteryzuje się pokrojem kulistym. Chociaż mrozoodporna, sorbaria gubi liście na zimę. Roślina ta szybko zazielenia się wiosną. Jej liście są pierzastozłożone, a ich listki są ząbkowane.

Sorbaria jako krzew dorasta do około 6 m, w zależności od gatunku. W Polsce często uprawia się wspomnianą już wyżej tawlinę jarzębolistną, zwaną również sorbarią jarzębinową czy tawulcem jarzębolistnym. Jej liście rzeczywiście przypominają te jarzębinowe. Jesienią zabarwiają się w kolorze burgunda. Sorbarie wyróżniają się wiechami białych, drobnych kwiatów.

Jak uprawiać tawliny? Warto sadzić je jesienią po opadnięciu liści lub wiosną, gdy jeszcze nie rozwinęły się pąki. Wystarczy zapewnić sorbariom dość żyzną i wilgotną glebę – w tej kwestii nie będą zbytnio wymagające. Jeśli mają kwitnąć szczególnie obficie należy je umiejscowić na słonecznym stanowisku. Z reguły sorbarii nie atakują żadne szkodniki i choroby. Typowym zabiegiem pielęgnacyjnym, którym powinno się poddać ten krzew jest cięcie. Sorbaria rozrasta się bowiem bardzo szybko – należy usuwać martwe gałęzie i odrosty na poziomie gruntu. Pędy tawliny warto również przycinać na 1/3 długości, aby pobudzić ją do kwitnienia.

Jeśli sorbaria ma być rozmnożona można podzielić krzewy. W tym celu wykopuje się odrosty korzeniowe, ale również pobiera zdrewniałe sadzonki późnym latem. Nasiona należy wysiać w pierwszej połowie wiosny.

Sorbarie chętnie uprawia się jako rośliny ozdobne, ze względu na ich pokrój oraz kwiaty. Latem można podziwiać ich bujne, zwieszające się wiechy białych, drobnych kwiatuszków o długich pręcikach. Z reguły pojawiają się w połowie lata i pozostają na roślinie do jego końca. Tawliny mogą się również ozdobnie zabarwiać jesienią.

Data publikacji: 28.02.2017