Produkty

Sorgo

Łac. Sorghum

Sorgo

Sorgo, z łac. Sorghum, to roślina należąca do rodziny wiechlinowatych, określana również kserofitem, czyli gatunkiem, który pod względem fizjologicznym i anatomicznym jest przystosowany do suchych warunków. Uprawiana jest w ciepłym i gorącym klimacie jako zboże. Sorgo występuje w Indiach, Chinach i Afryce, a jeden jej endemiczny gatunek – w Meksyku; pierwotnie pochodzi również z obszaru śródziemnomorskiego.

Jest rodzajem prosa z rodziny traw, które można spotkać na stepach, łąkach i pastwiskach. Na terenie dzisiejszej Etiopii było uprawiane już 5 tys. lat p.n.e. Wyglądem przypomina kukurydzę – sorgo jest z nią zresztą spokrewnione. Latem można zauważyć jego złote nasienniki, które wybarwiają się na czarno pod wpływem dojrzewania. Niektóre odmiany, np. sorgo sudańskie osiąga nawet do 3 metrów wysokości, ale zazwyczaj pędy rosną do 50-80 cm.

Jako kserofit sorgo wymaga suchej i lekkiej, ale żyznej gleby. Nawet długotrwała susza nie szkodzi zbożu – w obliczu dłuższych okresów gorąca przechodzi on w stan uśpienia. Gleba powinna być ciepła i szybko nagrzewająca się. Sorgo jest odporne również na choroby i szkodniki, dlatego stanowi roślinę, którą uprawia się stosunkowo łatwo.

Wysiewa się ją pod koniec maja, a w warunkach domowych można siać sorgo w połowie marca, utrzymując temperaturę między 15 a 18°C. Następnie, w połowie maja, rośliny wysadza się do gruntu w miejscach, gdzie panuje duże nasłonecznienie.

Sorgo jest popularną rośliną uprawną szczególnie w egzotycznych krajach rozwijających się – ze względu na łatwą hodowlę, duże wartości odżywcze i możliwość wykorzystania go w całości. Z pędów sorga wykonuje się miotły, łodygi służą jako materiał opałowy i budowlany, liście mogą stanowić paszę dla zwierząt, a ziarno jest przerabiane na kaszę i mąkę. Jest doskonałym zamiennikiem popularnych zbóż, a jego największą zaletą jest brak glutenu, co sprawia, że stanowi idealną alternatywę dla osób chorych na celiakię. Z sorgo można również zrobić, tak jak z ziemniaków, wódkę. Zboże to zawiera dużo witamin z grupy B oraz beta-karoten, żelazo, fosfor i potas.

Data publikacji: 16.01.2017