Produkty

Sposoby na ubytki w trawie – odnawiamy trawnik po zimie

Sposoby na ubytki w trawie – odnawiamy trawnik po zimie

Nasza trawa po zimie często jest pożółkła, a gdzieniegdzie murawa bywa przerzedzona. Takie zniszczenia są jednak do opanowania. Jak krok po kroku zregenerować naszą trawę po zimie i sprawić, by zazieleniła się na nowo?

Kiedy zacząć prace pielęgnacyjne trawnika?

Koszenie trawyTrawnik ulega uszkodzeniu szczególnie z powodu wody, która gromadzi się na jego powierzchni podczas zimy. Ważnym jest, by prace w ogrodzie rozpocząć dopiero po tym, kiedy trawnik rozmarznie i obeschnie. Jak zabrać się do tego zadania krok po kroku?

Krok 1. Usuwanie starej trawy

To pierwsza z rzeczy, którą musimy wykonać. Suche i pożółkłe płaty trawy utrudniają wzrost młodych liści, a także blokują wnikanie wody do podłoża. Najlepiej, jeśli taką murawę wyczeszemy przy pomocy grabi lub wertykulatora.

Grabienie liści z trawnikaKrok 2. Napowietrzanie gleby

Napowietrzanie gleby przyda się w sytuacji, gdy korzenie traw i darń są bardzo zbite. Manewr ten wykonujemy za pomocą wideł, które wbijamy w trawnik na głębokość około 10cm. Robimy to na całej powierzchni trawnika. W ten sposób sprawiamy, że korzenie lepiej oddychają, a powierzchnia łatwiej chłonie wodę. Jednak w przypadku gdy gleba jest ciężka i gliniasta, musimy pamiętać, by po napowietrzaniu całą murawę posypać cienką warstwą piasku. Taki zabieg sprawia, że ziemia pod trawnik lepiej przepuszcza wodę i zwiększa swoją porowatość.

Czy wiesz, że…?

Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni przy pomocy wertykulatora. Zabieg ten znacząco rozluźnia trawnik, odmładza go, usuwa nagromadzoną na nim powłokę filcu i zazielenia. Ważne, by wertykulacji dokonywać na trawnikach, które mają minimum dwa lata. Młodszym trawnikom, które nie są jeszcze dobrze zakorzenione, taki manewr może zaszkodzić.

Krok 3. Wypełnianie pustych miejsc

W naszej murawie możemy zauważyć „łyse” place ziemi– w tych miejscach najprawdopodobniej długo zalegał śnieg. Żeby je zregenerować, ziemię na tych obszarach należy spulchnić, a następnie dosiać na nich trawę. Dobrze jest zmieszać nasiona z próchniczną ziemią lub użyć specjalnej mieszanki nasion i nawozu startowego. Pamiętajmy przy tym o regularnym nawadnianiu tych fragmentów murawy.

Krok 4. Regularne koszenie

Koszenie sprawia, że trawa się zagęszcza. Ważne, by robić to średnio co 7-10 dni. Jednak podczas strzyżenia pamiętajmy, by nie ciąć trawy zbyt nisko – w ten sposób osłabia się rośliny i powoduje, że między nimi bujnie wyrastają chwasty. O tym jak prawidłowo kosić trawę dowiemy się z poradnika.

Nasiona trawyKrok 5. Podlewanie i regeneracja

Pozostawienie naszego trawnika bez podlewania sprawi, że w krótkim czasie zacznie on żółknąć i wysychać. Obok regularnego nawadniania nasza murawa wymaga też regeneracji poprzez nawożenie. Stosujmy nawóz z dodatkiem organicznym – to poprawi strukturę naszego podłoża.

Krok 6. Usuwanie chwastów

Zanim zakwitną nasiona, warto przyjrzeć się naszemu trawnikowi, czy nie wyrastają w nim chwasty. Te należy bezzwłocznie wyrwać. Można posilić się preparatem niszczącym, zdać na częstsze koszenie lub nabyć tzw. wyrwichwast – urządzenie, które usuwa rośliny z korzeniami.

Krok 7. Pozbycie się mchu

Mech wyrasta na trawach w zacienionych miejscach (te musimy oczyścić z zalegających gałęzi) oraz na glebie zbyt wilgotnej i kwaśnej (poradzimy sobie z tym problemem, posypując glebę piaskiem). Aby jeszcze skuteczniej walczyć z mchem, należy stosować nawozy z dodatkiem żelaza.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Bambus ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Bambus ogrodowy – uprawa i pielęgnacja
Bambus jest rośliną egzotyczną, charakterystyczną przede wszystkim dla ogrodów japońskich. Wbrew pozorom wiele jego gatunków oraz odmian doskonale prz...
Czytaj więcej

Przygotowanie trawnika z rolki do nowego sezonu

Przygotowanie trawnika z rolki do nowego sezonu
Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie ogrodu bez zielonego, równo przyciętego trawnika. Coraz częściej rezygnujemy jednak z tradycyjnego wysiew...
Czytaj więcej

Jaką trawę wybrać do naszego ogrodu?

Jaką trawę wybrać do naszego ogrodu?
Zieloną przestrzeń naszego ogrodu na największej powierzchni pokrywa trawa. Od naszych starań zależy, jak tego rodzaju tło, na którym odpoczywamy i po...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sposoby na ubytki w trawie – odnawiamy trawnik po zimie