Kiedy zacząć prace pielęgnacyjne trawnika?
Trawnik ulega uszkodzeniu szczególnie z powodu wody, która gromadzi się na jego powierzchni podczas zimy. Ważnym jest, by prace w ogrodzie rozpocząć dopiero po tym, kiedy trawnik rozmarznie i obeschnie. Jak zabrać się do tego zadania krok po kroku?
Krok 1. Usuwanie starej trawy
To pierwsza z rzeczy, którą musimy wykonać. Suche i pożółkłe płaty trawy utrudniają wzrost młodych liści, a także blokują wnikanie wody do podłoża. Najlepiej, jeśli taką murawę wyczeszemy przy pomocy grabi lub wertykulatora.
Krok 2. Napowietrzanie gleby
Napowietrzanie gleby przyda się w sytuacji, gdy korzenie traw i darń są bardzo zbite. Manewr ten wykonujemy za pomocą wideł, które wbijamy w trawnik na głębokość około 10cm. Robimy to na całej powierzchni trawnika. W ten sposób sprawiamy, że korzenie lepiej oddychają, a powierzchnia łatwiej chłonie wodę. Jednak w przypadku gdy gleba jest ciężka i gliniasta, musimy pamiętać, by po napowietrzaniu całą murawę posypać cienką warstwą piasku. Taki zabieg sprawia, że ziemia pod trawnik lepiej przepuszcza wodę i zwiększa swoją porowatość.
Czy wiesz, że…? Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni przy pomocy wertykulatora. Zabieg ten znacząco rozluźnia trawnik, odmładza go, usuwa nagromadzoną na nim powłokę filcu i zazielenia. Ważne, by wertykulacji dokonywać na trawnikach, które mają minimum dwa lata. Młodszym trawnikom, które nie są jeszcze dobrze zakorzenione, taki manewr może zaszkodzić. |
Krok 3. Wypełnianie pustych miejsc
W naszej murawie możemy zauważyć „łyse” place ziemi– w tych miejscach najprawdopodobniej długo zalegał śnieg. Żeby je zregenerować, ziemię na tych obszarach należy spulchnić, a następnie dosiać na nich trawę. Dobrze jest zmieszać nasiona z próchniczną ziemią lub użyć specjalnej mieszanki nasion i nawozu startowego. Pamiętajmy przy tym o regularnym nawadnianiu tych fragmentów murawy.
Krok 4. Regularne koszenie
Koszenie sprawia, że trawa się zagęszcza. Ważne, by robić to średnio co 7-10 dni. Jednak podczas strzyżenia pamiętajmy, by nie ciąć trawy zbyt nisko – w ten sposób osłabia się rośliny i powoduje, że między nimi bujnie wyrastają chwasty. O tym jak prawidłowo kosić trawę dowiemy się z poradnika.
Krok 5. Podlewanie i regeneracja
Pozostawienie naszego trawnika bez podlewania sprawi, że w krótkim czasie zacznie on żółknąć i wysychać. Obok regularnego nawadniania nasza murawa wymaga też regeneracji poprzez nawożenie. Stosujmy nawóz z dodatkiem organicznym – to poprawi strukturę naszego podłoża.
Krok 6. Usuwanie chwastów
Zanim zakwitną nasiona, warto przyjrzeć się naszemu trawnikowi, czy nie wyrastają w nim chwasty. Te należy bezzwłocznie wyrwać. Można posilić się preparatem niszczącym, zdać na częstsze koszenie lub nabyć tzw. wyrwichwast – urządzenie, które usuwa rośliny z korzeniami.
Krok 7. Pozbycie się mchu
Mech wyrasta na trawach w zacienionych miejscach (te musimy oczyścić z zalegających gałęzi) oraz na glebie zbyt wilgotnej i kwaśnej (poradzimy sobie z tym problemem, posypując glebę piaskiem). Aby jeszcze skuteczniej walczyć z mchem, należy stosować nawozy z dodatkiem żelaza.