Produkty

Stewia

Łac. Stevia

Stewia

Stewia, z łac. Stevia, to roślina należąca do rodziny astrowatych i obejmująca około 240 gatunków. Występuje w południowych i środkowych rejonach Ameryki. Roślina posiada wzniesiony pęd dorastający do 120 cm wysokości oraz lancetowate liście, które są ułożone naprzeciwlegle. Stewia cechuje się kwiatami zebranymi w koszyczek o purpurowej barwie i dzwonkowatym kształcie.

Stewia najlepiej rośnie w słonecznym miejscu na przepuszczalnej glebie o odczynie kwaśnym. Roślina toleruje również podłoże obojętne, natomiast zdecydowanie nie lubi zasadowych, a także zasolonych gruntów. Ponadto nie przepada za suszą, gdyż ma wtedy skłonność do więdnięcia i zasychania liści, a także za zalegającą wodą, dlatego obowiązkowo trzeba dbać, by ziemia była dobrze zdrenowana. Zaleca się wykonanie drenażu ze żwiru lub drobnych kamyczków. Podlewanie rośliny jest więc dość problematyczne, w związku z czym należy dostarczać jej tylko niewielkie ilości wody.

Stewia może być rozmnażania z nasion lub sadzonek umieszczonych najpierw w doniczkach – dopiero, kiedy ziemia będzie wystarczająco ciepła (stewia najlepiej rośnie w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza) można ją przesadzać do stałego gruntu. Po około trzech miesiącach od wysiania, gdy zauważymy pierwsze kwiaty, koniecznie powinniśmy je usunąć, tym samym nie dopuszczając do kwitnięcia stewii. Jest to niezmiernie ważna czynność z uwagi na fakt, że właśnie w ten sposób chronimy roślinę przed zmianą jej smaku na lekko gorzki. Zbiór liści należy wykonywać możliwie najpóźniej, kiedy zawartość cukrów jest w nich najwyższa. Pędy stewii powinno się obciąć kilka centymetrów nad ziemią, a ponieważ roślina nie znosi mrozów, zaleca się następnie jej wykopanie i przesadzenie do pojemnika, który przechowujemy w temperaturze kilku stopni.

Stewia jest przede wszystkim wykorzystywana jako słodzik i naturalny zamiennik cukru. Znalazła też zastosowanie w kosmetyce jako składnik maseczek oraz w lecznictwie – jako środek dezynfekujący i bakteriobójczy. Co więcej, pomaga w nadciśnieniu i cukrzycy, a także reguluje procesy trawienne. Liście stewii to źródło witaminy C, żelaza oraz wapnia – używane są w kuchni jako dodatek do soków, ciast, przetworów i sałatek. Stewia w klimacie umiarkowanym może być hodowana w doniczkach jako roślina wieloletnia lub też w gruncie jako roślina jednoroczna.

Data publikacji: 16.01.2017