Produkty

Stewia – naturalny cukier

Stewia – naturalny cukier

Trudno wyobrazić sobie coś słodszego od cukru. Poza słodzikami, trudno go także czymś zastąpić. Jak się okazuje, możemy w tym celu wykorzystać stewię – roślinę, której liście są niemal 35 razy słodsze od cukru.

Stewia, inaczej mówiąc skupnia, to roślina, która obejmuje 240 gatunków, wśród których uprawiana i dostępna w sprzedaży jest Stevia rebaudiana. To właśnie jej liście wielokrotnie przewyższają właściwości słodzące cukru, nie zawierają przy tym niemal wcale kalorii. Jedna łyżeczka stewii (w postaci proszku czy płynu) daje taki sam efekt, jak szklanka cukru. Stewia wytwarza glikozydy stewiolowe, czyli związki słodzące, które występują w niej w dużym stężeniu. kwiaty stewiiChoć w sklepach ze zdrową żywnością można ją było spotkać od dawna, to w Unii Europejskiej do szerszego zastosowania dopuszczono ją dopiero w 2011 roku, kiedy udowodniono naukowo, że nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi.

Właściwości

Przewaga stewii nad cukrem buraczanym jest bardzo duża. Po pierwsze, nie wypływa ona na wzrost poziomu cukru we krwi oraz nie bierze udziału w procesie odkładania tkanki tłuszczowej. Co za tym idzie, nie przyczynia do powstawiania chorób cywilizacyjnych, za które w dużej mierze odpowiedzialny jest tradycyjny cukier (np. cukrzycy, nadciśnienia, próchnicy, otyłości czy zawału serca). Stewia nie zawiera sacharozy, więc mogą spożywać ją diabetycy oraz osoby odchudzające się, jest także o wiele bardziej wydajna od cukru i dobrze sprawdza się w kuchni, wykazuje odporność na fermentację i wysokie temperatury, a jej przydatność do spożycia wynosi kilka lat. Zawiera także kwas foliowy, witaminę C oraz większość aminokwasów potrzebnych naszemu organizmowi. Wykazuje działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

Uprawa

W naszych warunkach klimatycznych stawię uprawiamy jako roślinę jednoroczną. Wysiewamy nasiona stewii w marcu, natomiast niewielkie sadzonki zasadzamy do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Najważniejsze, by w jednym i drugim przypadku temperatura gruntu nie była niższa niż 10° C. Możemy uprawiać ją bezpośrednio w gruncie lub w doniczkach.uprawa stewii

Stewia nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o uprawę. Dobrze czuje się na glebie półprzepuszczalnej o optymalnym pH 4-5, jednak zdecydowanie nieprzekraczającym 7,5. Najlepszym stanowiskiem będzie miejsce silnie nasłonecznione. Mimo że roślina nie lubi intensywnego podlewania, jednocześnie nie toleruje również suszy. Nawożenia wymaga nie częściej niż raz w miesiącu. Stosujemy azot niskoazotowy, by nie doprowadzić do nadmiaru tego pierwiastka w glebie – azot co prawda spowoduje, że nasza stewia obrodzi w większe liście, jednak będą one o wiele mniej słodkie. Dla lepszego rozkrzewienia możemy również raz w miesiącu usuwać końcówki pędów.

Liście stewii osiągają największą słodycz na przełomie września i października, wtedy też jest odpowiedni czas na ich zbiór. Może ściąć całą roślinę albo oberwać ok. 1/3 liści, by przez pierwszymi przymrozkami przenieść roślinę w cieplejsze miejsce (w takim wypadku naszą roślinę można traktować jak wieloletnią).

Możemy wykorzystać świeże liście stewii oraz suszone. Te drugie możemy dodatkowo zmielić, by móc używać ich nie tylko do napojów, ale i do różnorodnych potraw.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Zioła w doniczce – rodzaje roślin, które możesz hodować na parapecie

Zioła w doniczce – rodzaje roślin, które możesz hodować na parapecie
To trend, za którym warto podążyć! Domowe uprawy aromatycznych przypraw coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Jeśli lubisz kulinarne e...
Czytaj więcej

Szklarnia ogrodowa – jakie warzywa i owoce w niej uprawiać?

Szklarnia ogrodowa – jakie warzywa i owoce w niej uprawiać?
Szklarnię ogrodową z pewnością docenią wszyscy amatorzy samodzielnie uprawianych warzyw bądź owoców. To konstrukcja, która doskonale przysłuży się cie...
Czytaj więcej

Warzywa-giganty – jak je wyhodować

Warzywa-giganty – jak je wyhodować
Wyhodowane na własnych działkach i w ogrodach warzywa cieszą nas swoim smakiem, zapachem, właściwościami odżywczymi, ale i wyglądem. Szczególną dumę w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Stewia – naturalny cukier