Produkty

Stop wilgoci i utracie ciepła - fundamenty domów bez piwnic

Stop wilgoci i utracie ciepła - fundamenty domów bez piwnic

Nawet jeśli dom jest niepodpiwniczony, trzeba pamiętać o izolacji fundamentów, izolacja przeciwwilgociowa, uniemożliwi przenikanie wilgoci oraz zapobiega utracie ciepła.

fundamentyPionową izolację przeciwwilgociową układa się na pionowej powierzchni ścian fundamentowych. Nie zawsze jest konieczna, bo zależy to od warunków gruntowo-wodnych. Jeśli dom stawiany jest na przepuszczalnym gruncie np. piasku to poziom wód gruntowych znajduje się poniżej fundamentu i wtedy izolacja pionowa nie jest potrzebna. Ale gdy wody gruntowe zawierają kwasy organiczne przyczyniające się do korozji betonu, konieczne jest wyrównanie ścian fundamentowych zaprawą cementową i wykonanie izolacji z mas asfaltowych. Jeśli grunt jest gliny, lub z iłów, które są nieprzepuszczalne lub ma przepuszczalne przewarstwienia czy wody gruntowe są na wysokim poziomie-należy zabezpieczyć fundamenty izolacją z papy. Materiały stosowane do izolacji pionowej to odporne na wodę masy-obecnie rzadziej stosowane lepiki asfaltowe (mogą niszczyć płyty styropianu i polistyrenu ekstrudowanego) i emulsje asfaltowo-kauczukowe.

Izolacja termiczna to ocieplanie ścian fundamentu od zewnętrznej strony. Powinno się stosować izolację na całej wysokości ławy a nie tylko 50 cm poniżej gruntu. Najczęściej stosowane materiały do takiej izolacji to ciepłochronne, nienasiąkliwe odporne na pleśń i gnicie -STYROPIAN, POLISTYREN EKSTRUDOWANY i keramzyt. Płyty styropianowe lub z polistyrenu ekstrudowanego przykleja się do ławy emulsją asfaltowo-kauczukową.

Pozioma izolacja przeciwwilgociowa jest niezmiernie ważna bo w razie uszkodzeń w przyszłości, naprawa lub wymiana jest bardzo kosztowna i skomplikowana technicznie. Układa się ją nad poziomem terenu (nie na ławie fundamentowej) , na wierzchu ścian fundamentowych zewnętrznych i wewnętrznych. Będzie efektywna jeśli połączy się ją szczelnie z izolacją przeciwwilgociową podłogi na gruncie. Zanim izolacja pozioma będzie zrealizowana, ściany fundamentu trzeba wyrównać niezbyt grubą warstwą cementowej zaprawy. Uniknie się wtedy ryzyka uszkodzenia folii lub papy. Pozioma izolację wykonuje się najczęściej z papy na lepiku, który izoluje od wilgoci. Papa natomiast jest tylko zbrojeniem. Izolacje poziomą wykonuje się z jednego lub dwóch arkuszy. To zależy od grubości ściany fundamentowej. Jeśli ściana jest grubsza niż 40 cm-trzeba zastosować 2 arkusze papy. fundamenty w domu bez piwnicy

Obecnie miejsce tradycyjnej papy na lepiku zastępuje PAPA TERMOZGRZEWALNA z włókna poliestrowego, pokryta z obu stron masą asfaltową. Sprzedawana jest w rolkach. Jeśli papa jest grubsza jest łatwiejsza w układaniu i bardziej odporna na uszkodzenie.
W poziomej izolacji stosowane są również FOLIE IZOLACYJNE z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) albo niskiej gęstości (LDPE) lub z poliolefinu (TPO) i polichlorku winylu (PVC). Do izolacji poziomej należy wybierać folie nie cieńsze niż 0,4mm.

Drenaż opaskowy jest wykonywany w celu ochrony fundamentów przed zawilgoceniem gdy poziom wód gruntowych jesienią, zimą i wiosną jest powyżej ławy fundamentowej oraz gdy bardziej przepuszczalne przewarstwienia piaszczyste (żyły) są obecne w gruncie oraz gdy fundamenty maja być zasypane ziemią bardziej przepuszczalna niż grunt rodzimy. Drenaż taki robi się z perforowanych rur drenarskich. Rury te są układane wokół ław fundamentu. Otacza się je obsypką filtracyjna i geowłókniną i podłącza do studzienek rewizyjnych oraz studzienki zbiorczej. Wodę zgromadzoną w studzience zbiorczej odprowadza się do kanalizacji deszczowej lub do rowu melioracyjnego albo do studni chłonnych. Wykop wokół ścian fundamentowych zasypuje się piaskiem lub żwirem, czasem keramzytem. Każdy z tych materiałów ma za zadanie przepuszczać wodę opadową do drenażu.

Data publikacji: 08.04.2013
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Renowacja lastryko. Jak ją przeprowadzić w kilku krokach?

Renowacja lastryko. Jak ją przeprowadzić w kilku krokach?
Lastryko to popularny materiał budowlany. Jest estetyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne, jednak z czasem szarzeje i matowieje – dlatego w...
Czytaj więcej

Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – krok po kroku

Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – krok po kroku
Ogrodzenie murowane jest jednym z wielu sposobów na trwałe otoczenie terenu działki i uczynienie jej niedostępnym dla osób postronnych. Wykonanie muro...
Czytaj więcej

Gdzie można zastosować lastryko

Gdzie można zastosować lastryko
Nie każdy wie, co to lastryko, jednak z pewnością wiele osób słyszało o tym produkcie budowlanym, którego jednym z największych walorów jest uniwersal...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Stop wilgoci i utracie ciepła - fundamenty domów bez piwnic