Produkty

Strzałka

Łac. Sagittaria

Strzałka

Strzałka, z łac. Sagittaria, to bylina wodna z rodziny żabieńcowatych. Do tego rodzaju roślin zalicza się około 38 gatunków. W Polsce można spotkać strzałkę wodną.

Roślina ta jest częściowo zanurzona w wodzie, dlatego zaliczana jest do hydrofitów. Strzałki powszechnie uprawia się w stawach i akwariach. Rodzaj ten pochodzi z Azji i Europy (Eurazji), występować może zaś na całej ziemi. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznych strzałkowatych liści. Bujnie kwitnie, najczęściej w drugiej połowie lata. Kwiaty strzałek są trójpłatkowe i zazwyczaj białe o różnych, kolorowych środkach, np. żółtych bądź fioletowawych. Uważane są za dekoracyjne. Tworzą podwodne rozłogi, które szybko się rozprzestrzeniają, strzałki więc tworzą spore skupiska.

Te gatunki strzałek, które są odpornymi roślinami przybrzeżnymi wymagają w polskich warunkach klimatycznych zbiornika głębokiego na około 15 cm. Mogą tolerować nieco głębsze wody. Zimą strzałka wytwarza przetrwalnikowy pąk lub rozłogi wyglądające jak kłącza. Odłączają się one od rośliny rodzicielskiej. Gatunkiem typowym jest strzałka wodna. Roślina ta osiąga długość między 20, a 100 cm. Ma trzy rodzaje liści – te, które widać nad wodą, wyrastają z łodygi i są strzałkowate. Kwiaty są zebrane w wiechę – mają białe płatki i fioletowawy środek.

Strzałki można sadzić wprost w wodzie lub ciężkiej ziemi ogrodowej, albo kompoście do uprawy roślin wodnych. Tę czynność należy wykonać od późnej wiosny do połowy lata. W wodzie sadzi się roślinę w koszykach lub na przybrzeżnych półkach w basenie. Glebę należy przykryć żwirem, aby ryby nie zjadły sadzonek, zaś jako ochronę przed kaczkami zastosować siatkę. Najlepsze stanowisko dla strzałek to miejsce dobrze nasłonecznione. Woda powinna być stojąca. Rośliny te rozmnaża się wiosną lub latem. Atakować je mogą jedynie mszyce.

Rośliny te są ozdobne, dlatego uprawia się je w oczkach wodnych czy stawach. Bulwy korzeniowe strzałki wodnej są również jadalne po ugotowaniu lub upieczeniu. Uprawia się je w Azji. W smaku mogą przypominać ziemniaki.

Data publikacji: 28.02.2017