Produkty

Stworzenia pożyteczne dla ogrodu

Stworzenia pożyteczne dla ogrodu

Piękny ogród to efekt nie tylko odpowiedniej pielęgnacji i stosowania środków ochrony roślin, ale również życia w przyjaźni z najmniejszymi gośćmi naszego ogrodu.

ważka, stworzenie pożyteczne w ogrodzieJeśli mowa o zwierzętach w ogrodzie, najczęściej myślimy tylko o kretach, do których raczej nie żywimy sympatii. Na naszym podwórku pojawia się jednak wielu innych gości, o których obecności i działaniu często nie mamy pojęcia. Zwierzęta są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami, dlatego nie powinniśmy z nimi walczyć, ale zapewnić im odpowiednie warunki bytowania.

Pożyteczne owady

Szkodniki roślin mają swoich naturalnych wrogów, dla których są pokarmem. Dzięki temu w naszym ogrodzie zmniejsza się ich liczebność. Niestety rzadko zdajemy sobie z tego sprawę i walcząc ze szkodnikami roślin, nieświadomie likwidujemy również pożyteczne owady. Aby tego uniknąć, można stosować selektywne środki owadobójcze, które niszczą tylko określonego szkodnika. Warto zatem przyjrzeć się owadom, które są naszymi pomocnikami w ogrodzie i stworzyć im sprzyjające warunki.

Do naszego ogrodu warto zaprosić przede wszystkim biedronki, które w znacznym stopniu ograniczają obecność mszyc. Pożyteczne są zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe. Najliczniej pojawiają się w okresie od czerwca do sierpnia – w tym czasie jedna larwa jest w stanie zjeść nawet kilkaset mszyc. Jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne, to na pewno nie powinniśmy walczyć z ważkami. Dorosłe owady i ich larwy są drapieżne i żywią się m.in. larwamijeż, stworzenie przyjazne, pożyteczne stworzenie w ogrodzie komarów, które są dla nas niezwykle uciążliwe. Dobrze znany jest nam również złotooki, mimo że mało kto zdaje sobie sprawę z takiej właśnie nazwy tego owada. Jasnozielone stworzenie o wielkości 10-15 milimetrów, które wieczorami wpada do oświetlonego pomieszczenia, to właśnie złotooki. Owady te zjadają mszyce, miodówki, czerwce i larwy zwójek. Lubią ciepło, dlatego zimują pod korą starych drzew lub na strychach. Często możemy je spotkać także na oknach.

Pomocne jeże, żaby i ropuchy 

Mimo swoich niewielkich rozmiarów, jeż jest największym przedstawicielem ssaków owadożernych. Żywi się także ślimakami oraz drobnymi gryzoniami. Po ogrodzie wędruje głównie w nocy, dlatego raczej nie wchodzi nam w drogę i nie przeszkadza w codziennych pracach. Aby jeż był szczęśliwym mieszkańcem naszego ogrodu, warto zapewnić mu nieco luksusu. Jeże najlepiej czują się w dzikich i zacisznych miejscach, dlatego w takim zakątku warto pozostawić dla niego stertę gałęzi. Jesienią zapadają w sen zimowy i do życia wracają dopiero na wiosnę. Należy pamiętać, że w Polsce jeże są pod całkowitą ochroną, podobnie jak ropuchy. Te ostatnie większość czasu spędzają na lądzie, żywią się głównie ślimakami, owadami i ich larwami. Duże osobniki są w stanie zjeść gryzonie, jaszczurki i węże. W ogrodach możemy spotkać również dwa rodzaje żab: zielone i brunatne. Ich głównym pożywieniem są latające owady, pajęczaki, mrówki i chrząszcze. 

Data publikacji: 13.10.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu
Oczko wodne jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów krajobrazu w ogrodzie, na działce czy małej przydomowej przestrzeni. Aby przebywanie w je...
Czytaj więcej

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Oczko wodne stanowi atrakcyjne urozmaicenie przydomowego krajobrazu. Aby przetrwało zimę i cieszyło nas kolejnej wiosny, jesienią, jeszcze przed pierw...
Czytaj więcej

Projektujemy oczko wodne

Projektujemy oczko wodne
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane oczko wodne będzie atrakcją naszej przydomowej lub ogrodowej przestrzeni w każdym sezonie. Jeśli zdecydujemy się ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Stworzenia pożyteczne dla ogrodu