Produkty

Styl industrialny – czy tylko na zimno?

Styl industrialny – czy tylko na zimno?

Zimna wyniosłość, jaka tchnie z katalogów wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, tworzona jest przez nagromadzenie materiałów, mebli i przedmiotów w kolorach o zimnej tonacji. Jednak uważne oko zauważy, że barwy ciepłe mają we wnętrzach poprzemysłowych do spełnienia ważne role. Jakie – o tym poniżej.

Budynki poprzemysłowe przystosowane do celów mieszkalnych – inaczej mówiąc, lofty – są coraz popularniejsze i znajdują nabywców zainteresowanych niecodzienną ofertą mieszkaniową. Charakteryzuje je duża kubatura, wysokie sufity, brak podziałów na pokoje, widoczne, a nie ukryte elementy konstrukcyjne budynku. Wykończenie tego typu mieszkania obfituje w materiały związane z architekturą przemysłową – beton, cegła i surowe drewno stanowią tu punkt wyjścia do uzyskania kolejnych efektów wzmacniających efekt chłodnego bogactwa.


Pierwsze, co może rzucić się w oczy we wnętrzu w stylu industrialnym, to przełamywanie betonowej, szarej dominanty barwnej kolorami ciepłymi. To zadanie najczęściej bierze na siebie cegła – zwykle przykryta warstwą tynku, która w mieszkaniach poprzemysłowych jest starannie oczyszczona i wyeksponowana na dużych powierzchniach ścian. Dzięki niej podkreślona jest ogólna tonacja mieszkania. Ceglane ściany na tyle zaskarbiły sobie uznanie i popularność, że ich motyw – na przykład na tapetach czy specjalnej glazurze – gości również w niewielkich wnętrzach. Tu jednak należy używać go z umiarem, a to dlatego, że ceglane ściany w małym pokoju nie prezentują się korzystnie i sprawiają, że optycznie się on pomniejsza.

Występowanie kominka we wnętrzu industrialnym nie jest wyjątkową sytuacją, a czasem jest konieczne ze względu na potrzebę dogrzania przestrzeni użytkowej. I chociaż jest możliwy taki jego dobór, by całkowicie zasłonić płomienie, ich widok i towarzysząca im czerwona poświata często zabarwiają ściany, nadając wnętrzu ciepłych odcieni i, oczywiście, podnosząc jego temperaturę. Kominek działa tutaj na tej samej zasadzie, co czerwień ceglanych ścian – łamie betonową dominantę i podkreśla jej obecność.


sypialnia-industrialnaGdy zwrócimy uwagę na oświetlenie wnętrz inspirowanych stylem industrialnym, okaże się, że żarówkowe barwy ciepłe nie ustępują miejsca oświetleniu o barwie zbliżonej do białej. Za dnia nie ma potrzeby doświetlać tak urządzonego mieszkania, ponieważ jednym ze znaków rozpoznawczych loftów są wielkie okna, przez które wpada wystarczająco dużo dziennego światła. Wieczorową porą w salonie z industrialną nutą, jak nigdzie indziej sprawdzą się żarówkiretro – nie tylko oświetlą przestrzeń, ale swoim niecodziennym wyglądem nadadzą wnętrzu charakteru.


Co jednak zrobić, aby podkreślić obecność betonowych ścian za dnia, kiedy nie używamy kominka, żarówek retro, ani nie mamy możliwości przełamania chłodnej stali ceglanym fragmentem ściany? Z pomocą przychodzą nam meble. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiśmy się, gdzie może nie razić w oczy strażacka czerwień skórzanego, przestronnego kompletu wypoczynkowego – znamy już odpowiedź. Nie inaczej będzie z drewnianymi meblami. Jeśli chodzi o największe z nich – łóżka czy szafy – bardziej podkreślą charakter wnętrza te wykonane z surowego, grubo ciosanego materiału. Co innego meble stare lub postarzane (na przykład stojący duży zegar) – swoją ciepłą, delikatną powierzchnią, nierzadko o barwie zbliżonej do brązu i czerwieni, sprawią, że przez pozorny kontrast podkreślimy nierówną fakturę i szary kolor ścian.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Nakładanie tynków elewacyjnych – ważne informacje

Nakładanie tynków elewacyjnych – ważne informacje
Niezależnie od tego, czy nałożenie tynku elewacyjnego powierzymy ekipie fachowców, czy też sami zabierzemy się za czynności z tym związane, powinniśmy...
Czytaj więcej

Bonie gwarancją efektownej elewacji

Bonie gwarancją efektownej elewacji
W czasach, kiedy estetyka jest coraz istotniejsza, sztukaterię na elewacjach naszych domów widać coraz częściej. Choć tak zwane bonie ozdobne znajdują...
Czytaj więcej

Bonie – estetyczne wykończenie elewacji

Bonie – estetyczne wykończenie elewacji
Boniowanie – to sposób dekoracyjnego wykończenia murów polegający na dzieleniu powierzchni elewacji na mniejsze obszary. Głównym celem tego zabi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Styl industrialny – czy tylko na zimno?