Na niezwykłą popularność stosowania sufitów podwieszanych wpłynęła przede wszystkim łatwość montażu i walory dekoracyjne. Ich zamocowanie jest zadaniem stosunkowo łatwym, choć wymagającym precyzji. Efekty, jakie możemy uzyskać właściwie dobierając wysokość sufitu, okazują się niezwykle satysfakcjonujące, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń, które z różnych względów nie prezentowały się należycie. W zależności od kształtu sufitów i użytych do ich wykończenia materiałów, chociaż względem kubatury są mniej przestrzenne, optycznie mogą prezentować się okazalej niż przed montażem konstrukcji.
Z tej racji, że jako wypełnienia konstrukcji możemy użyć różnorakich materiałów, sufity podwieszane mogą zostać zamontowane w każdym pomieszczeniu, nawet w kuchni czy łazience, gdzie często mamy do czynienia z dużym zawilgoceniem. W tym wypadku posłużą nam płyty gipsowo-kartonowe o zwiększonej odporności na działanie wilgoci. Oprócz takich właściwości wypełnienie rusztu skutecznie wygłusza, zapewnia lepszą akustykę w pomieszczeniu, uniemożliwia ucieczkę ciepła, a przez to, że jest odporne na ogień, może służyć za osłonę stropu w domach szkieletowych.
Funkcje estetyczne, jakie spełniają podwieszane sufity, nie ograniczają się do wyboru konkretnego materiału do wypełnienia konstrukcji. Dzięki płytom G-K, gipsowo-włóknowym i kasetonom zasłaniamy widok na zniszczony i popękany strop, a w zamian za to nasz wzrok pada na nowy sufit o fakturze, jaką wybraliśmy, by pasowała do reszty aranżacji danego pomieszczenia. Przez to, że podwieszane sufity są dobrą okazją do zastosowania oświetlenia punktowego, dużą popularnością cieszą się oprawy wbudowane w płytę kartonowo-gipsową. Aby uniemożliwić nagrzewanie się płyty, oprawa jest oddzielona od płyty tak zwaną skrzynką antypożarową. Jeśli zastosujemy oświetlenie halogenowe, żarówki nie będą się rozgrzewać tak, jak spotykane najczęściej o napięciu 220 V. Przewody do oświetlenia możemy położyć nad sufitem podwieszanym. Powinny być one osłonięte plastikowymi tulejami, które umożliwiają wymianę przewodu na inny. Tym sposobem części instalacji elektrycznej możemy poprowadzić ponad podwieszonym sufitem.
Nie inaczej będzie z instalacją wentylacyjną, której elementy również z powodzeniem mogą się znaleźć pomiędzy płytą G-K a stropem. Zupełnie inna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku instalacji gazowej. Rur doprowadzających gaz do poszczególnych urządzeń w żadnym razie nie można zabudowywać i dotyczy to również sufitów podwieszanych, którymi nie zamaskujemy rur zamontowanych wzdłuż ścian. Dlaczego? W przypadku rozszczelnienia części instalacji ulatniający się gaz będzie się gromadził w przestrzeni pod starym stropem a nad nową konstrukcją sufitu, co może doprowadzić do wybuchu. Aby zapobiec tego typu nieszczęściu, wprowadzono zapis o zakazie obudowania rur doprowadzających gaz ziemny do urządzeń i chociaż ich widok nie jest estetyczny, nie możemy go ukryć pod podwieszanym sufitem.