Produkty

Sumak

Łac. Rhus

Sumak

Sumak, z łac. Rhus, rodzaj roślin z rodziny nanereczowatych, który może występować pod postacią drzewa, pnącza czy krzewu. Wiele gatunków rośnie naturalnie głównie w miejscach, gdzie panuje klimat tropikalny i subtropikalny, ale można go także spotkać we wszystkich rejonach świata o klimacie umiarkowanym.

Sumak występuje również na wszystkich obszarach śródziemnomorskich, jest uprawiany głównie we Włoszech oraz w środkowej części Bliskiego Wschodu. W Polsce najczęściej spotykanym gatunkiem jest sumak octowiec, który charakteryzuje się liśćmi przypominającymi z wyglądu liście jarzębiny oraz wyróżnia się sterczącymi stożkowo, czerwonymi owocostanami. Liście sumaków barwią się dekoracyjnie gdy zbliża się jesień – przybierają żółte, pomarańczowe i krwiste kolory. Krzewy i drzewka osiągają średnio wysokość od 3 do 5 m. Można często spotkać je w miastach, ponieważ dobrze znoszą duże zanieczyszczenie powietrza. Sumaki są zimotrwałe, ale zrzucają liście po jesieni.

Sumaki nie są bardzo wymagające, trzeba jednak uważać na grożące im choroby: czerwoną plamistość i uwiąd. Stanowisko, które wybiera się dla krzewu lub drzewa tego rodzaju powinno być nasłonecznione, gleba zaś wystarczy, aby cechowała się przepuszczalnością. Należy pamiętać, że korona sumaka może rozrastać się na szerokość 3-6 m, dlatego dobrze jest posadzić je w miejscu, gdzie nic nie będzie im przeszkadzało w rozwijaniu się. Ze względu na to, że niektóre gatunki są trujące, powinno się pracować przy nich w rękawiczkach. Wczesną wiosną należy obciąć chore, obumarłe i krzyżujące się pędy sumaka.

Tworzą odrosty korzeniowe, co pozwala im się łatwo rozprzestrzeniać. Należy je sadzić wiosną w przepuszczalnej glebie i na stanowisku słonecznym. Jesienią i wiosną wykopujemy i przesadzamy odrosty korzeniowe.

Sumaki są krzewami, pnączami i drzewkami, które ozdabiają ogrody szczególnie jesienią, kiedy ich liście atrakcyjnie się wybarwiają. W niektórych częściach świata pewne gatunki tego rodzaju rośliny uprawia się ze względu na źródło garbników. W Chinach występuje zaś sumak lakowy, który dostarcza specjalnej żywicy, służącej do wyrobu rozmaitych przedmiotów. Sumaki: jadowity i pnący są trujące i uczulające. Natomiast na Bliskim Wschodzie uprawia się gatunek, który dostarcza ważnej przyprawy o tej samej nazwie – pochodzi on z krzewu Rhus coriaria. Sumaka jako przyprawę uzyskuje się z jego jagód, czyli owoców – przyprawa stanowi niezbędny składnik kuchni arabskiej. Używa się go również zamiast cytryny, ponieważ jest kwaśny i cierpki.

Data publikacji: 16.01.2017