System odpylania szlifierek
Jego działanie polega na wyposażeniu szlifierki w specjalny pojemnik z filtrem – to do niego trafia pył skutecznie usuwany z pola pracy. System odpylania szlifierek jest przymocowywany do urządzenia beznarzędziowo, przy użyciu zacisku na kołnierz szlifierski. Na jego przodzie umieszczana jest przesuwana osłona, dzięki której szlifierka dokładnie przylega do obrabianej powierzchni, nie ograniczając jednocześnie swobodnego kontrolowania urządzenia w trakcie pracy. Ciśnienie powietrza, które odsysa pył z pola pracy, może być regulowane i dopasowywane do aktualnych potrzeb, co jest znaczącym ułatwieniem podczas wielu wykonywanych czynności.
Gładź bezpyłowa
Innym sposobem na rozwiązanie problemu zbyt intensywnego pylenia jest zastosowanie bezpyłowej gładzi. Wówczas powierzchnia ściany, na którą została naniesiona tego rodzaju gładź, nie wymaga tradycyjnego szlifowania. Dzięki temu ryzyko pojawienia się powstającego podczas tego zabiegu pyłu jest zredukowane do zera. Powierzchnia jest przy tym wyjątkowo gładka, a brak konieczności szlifowania znacząco skraca czas pracy, dzięki czemu możemy go przeznaczyć na wykonanie innych zabiegów. Warto podkreślić również fakt, iż uzyskana struktura charakteryzuje się wysoką stabilnością. Gładź bezpyłowa to ponadto produkt bardzo uniwersalny, który możemy zastosować zarówno w przypadku starych, jak i nowych tynków.
Kiedy gładź, a kiedy szlifierka z systemem odpylania?
Nasz wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od intensywności prac, jakie wykonujemy bądź też planujemy wykonywać. Jeśli będzie ona niewielka, to znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wypróbowanie gładzi bezpyłowej. Jeśli zaś stosunkowo duża – warto rozważyć zakup szlifierki z systemem odpylania, która z pewnością przyda nam się podczas wielu wykonywanych robót, a dodatkowo będzie rozwiązaniem na lata.