Produkty

Szałwia

Łac. Salvia

Szałwia

Szałwia, z łac. Salvia, to liczący kilkaset odmian rodzaj roślin jasnotowatych, które występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem biegunów. Szałwia to niska krzewinka (najwyżej 30 cm wysokości) o matowych liściach pokrytych drobnymi włoskami. 

Liście zwykle rosną u podstawy. Z ich gąszczu na mocnych, pionowych łodygach prosto ku górze wybijają się kwiaty. Są one drobne i rozmieszczone równomiernie na pręcie, w jaki przechodzi łodyga w ok. 1/3-1/2 swojej wysokości. Ich kolor waha się pomiędzy fioletem, granatem a ciemnym różem. Młode rośliny można pomylić z miętą, jednak kwiaty mięty rosną o wiele mniej obficie i towarzyszą im liście o charakterystycznym kształcie i zapachu. 

Szałwię wysadza się z nasion do skrzynek w marcu, a po zakiełkowaniu przesadza się w kwietniu do gruntu. Wymaga pulchnej, wilgotnej gleby i podlewania latem ok. raz w tygodniu. Sadzimy ją na miejscu słonecznym. Latem roślina produkuje drewniejące sadzonki, które również pozwalają na rozmnażanie. Niektóre odmiany są dwuletnie. W ich przypadku na zimę warto zabezpieczyć ziemię, a wiosną przyciąć zamarłe pędy. Roztworem szałwii można podlewać ziemię w ogrodzie, bo odstrasza rolnice. Świeża szałwia działa też odstraszająco na ślimaki.

Szałwia ma szerokie zastosowanie medyczne (szałwia lecznicza, szałwia muszkatołowa). Stosuje się ją do płukania gardła czy w stanach zapalnych, gdzie działa przeciwbólowo i przeciwinfekcyjnie. Robi się z niej też płukanki do włosów tłustych. Może być również używana jako przyprawa. Warto jednak zwrócić uwagę na mnogość odmian szałwii i sprawdzić, z którą z nich mamy do czynienia, bo nie wszystkie mają zastosowanie lecznicze czy kulinarne, a szałwia wieszcza może mieć wręcz działanie narkotyczne.

W ogrodzie szałwia ma szerokie zastosowanie. Okazałe, wybijające się kolorem i kształtem kwiaty urozmaicą kwietniki, ogródki wiejskie czy rabaty. Jednak popularne jest też sadzenie szałwii jako części ogródków ziołowych. Świetnie uzupełnia wizualnie miętę, macierzankę i lawendę. Szałwia nadaje się też do uprawiania na parapecie, jednak tu będzie wymagała sporej doniczki.