Tapicerowanie paneli ściennych

Tapicerowane panele ścienne to pojedyncze moduły w formie kwadratów lub prostokątów stanowiące najczęściej zagłówek dla łóżka w sypialni. Dzięki nim wnętrze staje się bardziej przytulne i oryginalne, a przy tym zyskuje dodatkową osłonę akustyczną. Co warto wiedzieć o ich wykonaniu? O tym w poniższym artykule.

Tapicerka przestrzeni za łóżkiem

Idealny panel ścienny

Wygląd i wymiary paneli uzależnione są przede wszystkim od naszych indywidualnych upodobań oraz charakterystyki wnętrza, w którym chcemy je umieścić. Panele mogą być jednokolorowe, tworząc spójną całość z pomieszczeniem lub wykończone w różnorodnej formie, kontrastując z wnętrzem i dodając mu dynamizmu. Tapicerowany panel ścienny składa się z podkładu w postaci płyty OSB lub MDF, obicia z pianki tapicerskiej, nazywanej też gąbką i warstwy wykończeniowej z wybranego materiału obiciowego.

 Tapicerowanie paneli – niezbędne wyposażenie:

płyta MDF lub OSB,
- pianka tapicerska,
- wybrany materiał obiciowy ,
- klej lub taśma dwustronna,
- wyrzynarka lub inne narzędzie do cięcia płyt,
- nożyce krawieckie,
- długi nóż do cięcia pianki,
- zszywacz tapicerski,
- zszywki,
- kombinerki,
- młotek,
- ołówek,
- miarka.

Pianka tapicerska

Wykonanie krok po kroku

Krok 1 – Naszym pierwszym zadaniem jest pocięcie płyty i pianki tapicerskiej zgodnie z pożądanym wymiarem paneli (najczęściej jest to wymiar zbliżony do 50 × 50 cm). Płyty możemy pociąć przy użyciu wyrzynarki lub innego narzędzia przeznaczonego do tego celu, np. pilarki tarczowej. Piankę przycinamy przy użyciu długiego i ostrego noża (najlepszy będzie specjalny nóż do cięcia gąbki tapicerskiej).

 Krok 2 – Gąbkę przyklejamy do płyty – możemy tego dokonać za pomocą dowolnie wybranego kleju lub taśmy dwustronnej. Klej nanosimy na powierzchnię płyty, aplikując go przede wszystkim wzdłuż krawędzi oraz na środku. Piankę przykładamy równo z płytą i starannie dociskamy. Warto na tym etapie poprosić o pomoc drugą osobę.

 Krok 3 – Następnie przystępujemy do obicia wszystkich paneli wybranym materiałem. Dokonujemy tego po dokładnym wyschnięciu kleju. Wycinamy materiał z zapasem, który umożliwi nam jego przytwierdzenie do wszystkich krawędzi po drugiej stronie panelu. Nakładamy go na gąbkę i zawijamy na płytę – do niej przytwierdzamy go za pomocą takera i zszywaczy.

Ważne!

Pamiętajmy, aby dokładnie rozciągnąć materiał przed przybiciem. Ewentualne błędy możemy skorygować poprzez wyciągnięcie zszywek przy użyciu kombinerek i ponowne ich nabicie po poprawce. Panele możemy przymocować do ściany za pomocą kleju, uchwytów w postaci wkrętów umieszczonych lub listew z haczykami.
 

Data publikacji: 12.11.2015