Produkty

Taśmy malarskie – wybór i właściwe użytkowanie

Taśmy malarskie – wybór i właściwe użytkowanie

Taśma malarska ułatwia malowanie ścian. Prawidłowo zastosowana sprawia, że na ścianie, w miejscu łączenia powierzchni oraz różniących się od siebie kolorów powstają równe linie. Aby efekt przeprowadzanych prac był zadowalający należy umieścić taśmę w wyznaczonym miejscu, a następnie wykonać zaplanowane prace.

taśma malarskaUżycie taśmy wydaje się być łatwe, a jednak można popełnić błędy, które będą skutkować widocznymi błędami oraz malarską fuszerką.

Taśmy malarskie – rodzaje

Jednymi z najpopularniejszych są żółte taśmy papierowe, które są zwykle najtańsze i możemy je dostać w różnych szerokościach – w zależności od potrzeb. Oprócz nich możemy także nabyć taśmy niebieskie, których atutem jest odporność na działanie promieni UV. Ten drugi rodzaj taśm możemy zastosować na ramie okien oraz drzwi. Przede wszystkim tam, gdzie zabezpieczenie powinno być utrzymane przez dłuższy czas. Taśmy PCV nie nasiąkają farbą, to ich ogromny atut. Podobny efekt bardzo trudno jest uzyskać tradycyjną taśmą, zwłaszcza, jeśli malowanie wykonujemy w sposób bardzo intensywny.

Aby prace wykonane z taśmą mogły być uznane za profesjonalne, warto pamiętać o kilku zasadach:

Taśmę ściągajmy dopiero wówczas, gdy farba, którą pokryliśmy powierzchnię nieco przeschnie, nie natomiast wówczas, gdy farba jest jeszcze bardzo mokra.

Aby zapobiec podciekaniu farby przemalujmy jej krawędź w miejscu łączenia się kolorów. Wówczas produkt pewnie i tak przedostanie się pod taśmę, ale będzie kolorem tła. Jeśli chcemy mieć pewność, że praca zostanie wykonana estetycznie, nie pokrywajmy taśmy akrylem. Ten, stworzy na niej gumową powłokę, która będzie widoczna nawet po przemalowaniu.

taśma malarska CastoramaTaśma zupełnie nie trzyma się podłoża? Prawdopodobnie nasza powierzchnia jest zabrudzona lub zapylona. Miejsca, które chcemy nią okleić powinny być zawsze przetarte i co ważne, także suche. Jeśli malujemy powierzchnie drewniane warto je również najpierw odtłuścić.

Jeśli chcemy stworzyć ładne przejścia kolorów, dociśnij jedynie ten brzeg taśmy, który ma wyznaczać granicę. Jeśli mocno przytrzymamy całą szerokość pasa taśmy na ścianie może się pojawić nieestetyczne odbicie.

Niekiedy chcemy stworzyć na ścianie dekoracyjne figury. W przypadku takich akcentów warto posłużyć się taśmą do krzywizn.

Aby zapobiec odpadnięciu taśmy z farbą, zastosujmy do malowania podkład zwiększający przyczepność produktu do podłoża. Zminimalizujemy w ten sposób ryzyko zniszczenia efektu naszego malowania.

Uwaga: to, czy taśmę należy przykleić na wyschniętą farbę czy na wilgotną powierzchnię, w dużej mierze zależy od produktu jaki stosujemy do malowania. Zwracajmy na to uwagę, czytając zalecenia producenta mieszczone zarówno na opakowaniu farby, jak i taśmy.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Wzory na ścianach – sposoby na odświeżenie aranżacji

Wzory na ścianach – sposoby na odświeżenie aranżacji
Gładkie ściany są uniwersalne i eleganckie – sprawdzą się w każdym mieszkaniu, bez względu na styl aranżacji. Jednak to dopiero niebanalne zesta...
Czytaj więcej

Taśma malarska - jak używać i jak wybrać?

Taśma malarska - jak używać i jak wybrać?
Taśma malarska to niewielkie akcesorium, dzięki któremu skutecznie zabezpieczymy podłogi czy listwy przed zabrudzeniem podczas malowania. Pozwo...
Czytaj więcej

Taśma malarska jako pomoc w dekoracji ścian

Taśma malarska jako pomoc w dekoracji ścian
Malując mieszkanie, dbamy nie tylko o wybór odpowiedniego koloru farby i dokładne pomalowanie nią ścian, ale również o zabezpieczenie mebli, podłóg cz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Taśmy malarskie – wybór i właściwe użytkowanie