Produkty

Trójlist żółty

Łac. Trillium luteum

Trójlist żółty

Trójlist żółty, z łac. Trillium luteum, to rzadka i niezwykle ceniona roślina wieloletnia należąca do rodziny melantkowatych. Trójlist pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie w stanie naturalnym stanowi podszycie leśne, porastając lasy liściaste m.in. Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Roślina dorasta zazwyczaj do około 50 cm wysokości i charakteryzuje się dość dużymi liśćmi, które nakrapiane stanowią również jej ozdobę. Nazwa pochodzi od trzech płatków przybierających barwę żółtą i stanowiących atrakcyjny oraz pięknie pachnący kwiat. Trójlist żółty najlepiej rośnie w osłoniętym przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym i zacienionym miejscu na przepuszczalnej, piaszczysto-gliniastej glebie, choć liście i kwiaty z reguły osiągają większe rozmiary w całkowitym cieniu. Bylina wymaga chłodnych oraz wilgotnych stanowisk, dlatego jej podłoże powinno być zasobne w dużą zawartość próchnicy, dzięki której w gruncie pozostanie utrzymana odpowiednia ilość wody.

Sposobem rozmnażania, z uwagi na wolny rozwój, jest zazwyczaj podział kłącza wykonywany po przekwitnięciu trójlista. Drugą możliwością jest rozmnażanie z nasion, jednak przez wzgląd na ich przechowywanie na sucho, a w związku z tym utratę zdolności do kiełkowania, jest to dość kłopotliwe. Rozwiązaniem jest namoczenie nasion w wodzie utlenionej przez około 10 minut. Kolejnym etapem jest pozostawienie ich na 10 tygodni w wilgotnym i chłodnym miejscu. Proces kiełkowania nasion zachodzi dopiero na drugą wiosnę po ich powstaniu.

Trójlist żółty jest całkowicie mrozoodporny, wskutek czego nie straszne są mu ujemne temperatury – w pierwszym roku uprawy wymaga on jednak okrycia. Bylina z reguły nie potrzebuje nawożenia, natomiast wśród szeregu zabiegów pielęgnacyjnych upodobała sobie ściółkowanie gleby. W lecie, gdy okres wegetacyjny trójlista dobiegnie końca, zaleca się obsadzenie rabat roślinami jednorocznymi.

Ze względu na wygląd byliny wykazuje ona przede wszystkim właściwości ozdobne, choć inne gatunki trójlistów działają leczniczo oraz są wykorzystywane w kuchni, jak np. młode liście trójlista wielkokwiatowego. Trójlist żółty jest natomiast z powodzeniem stosowany jako roślina okrywowa, ponieważ dobrze rozwija się pomiędzy drzewami oraz krzewami. Dodatkowo stanowi niezwykle interesującą wiosenną dekorację cienistych rabat. Z uwagi na swoją unikatowość jest nazywany rarytasem dla kolekcjonerów.

 

Data publikacji: 17.01.2017