Produkty

Tymianek Macierzanka

Łac. Thymus vulgaris

Tymianek Macierzanka

Macierzanka tymianek, z łac. Thymus vulgaris, to gatunek krzewiny z rodziny jasnotowatych, której naturalnym środowiskiem są ciepłe ziemie krajów z basenu Morza Śródziemnego. Jej popularna nazwa to tymianek. Krzewina dziko rośnie w Grecji, Hiszpanii, Maroku, Turcji i Włoszech. W polskich warunkach klimatycznych uprawiana jest jako roślina ozdobna o właściwościach leczniczych. Stosowana jest w sztuce kulinarnej. 

Tymianek posiada odróżniające go od innych gatunków niewielkie, jajowate i obustronnie podwinięte liście. Jego wyprostowane łodygi intensywnie się rozrastają, tworząc kępy. Od maja do września na pędach pojawiają się drobne, liliowe i różowe kwiaty w kształcie dzwonka. Krzewinka dorasta do 20-30 cm wysokości.

Jakie warunki są optymalne do hodowli tymianku? Roślina do dobrego rozwoju potrzebuje przepuszczalnego i umiarkowanie wilgotnego podłoża. Ziemia nie powinna być zbyt lekka i wysuszona. Warto wybrać miejsce w pełni słoneczne. Macierzankę tymianek można uprawiać z nasion lub sadzonek. Jej ziarna są bardzo drobne i lekkie, dlatego trudno się je wysiewa. Sadzonki umieszcza się bezpośrednio w gruncie pod koniec maja, po ostatnich przymrozkach. Te samodzielnie wyhodowane w inspekcie z nasion przenosi się na stałe miejsce dopiero w sierpniu i wrześniu. Pielęgnacja polega na regularnym odchwaszczaniu podłoża wokół krzewiny oraz podlewaniu w czasie suszy. Przy nawadnianiu należy uważać na przelanie, zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia i obumierania roślin.

Kiedy zbierać ziele na susz? Macierzankę tymianek można dodawać do potraw w postaci świeżo ściętej z krzewu bądź jako susz. Ta pierwsza jest bardziej aromatyczna i zawiera więcej cennych minerałów. Ziele wykorzystuje się w sztuce kulinarnej do wzbogacania potraw oraz w ziołolecznictwie jako składnik herbat czy mieszanek do płukanek i naparów.

Susz możne pochodzić z własnej hodowli, także tej balkonowej. Wystarczy ściąć te pędy, które są zielone i nie zdążyły jeszcze zdrewnieć, razem z liśćmi i kwiatostanami – najczęściej na wysokości ok. 10 cm. Zbiór zwykle przypada na początek kwitnienia. Zebrane pędy przegląda się pod kątem jakości – zżółkłe lub chore należy wyrzucić. Następnie gałązki w jednej warstwie rozkłada się luźno na gazecie, by przeszły pierwszy etap schnięcia. Po kilku dniach trzeba je zebrać i umieścić w przewiewnym, ciemnym i suchym miejscu. Nie powinny schnąć w pełnym słońcu. Gdzie wykorzystuje się tymianek? To cenne ziele przyprawowe oraz składnik naturalnych leków o działaniu wykrztuśnym, przeciwbakteryjnym i grzybobójczym.