Produkty

Typy drewnianych ogrodzeń – które wybrać?

Typy drewnianych ogrodzeń – które wybrać?

Niektórzy planują ogrodzenie domu jako ostatni etap budowy, inni właśnie od niego zaczynają, by mieć poczucie działalności na własnym terytorium. Istnieje wiele typów płotów, ale najładniej wyglądają ogrodzenia drewniane.

drewniane ogrodzenie ażurowePłoty z drewna były stosowane jako najpierwotniejsza forma wyznaczania terenu. Do dziś dają poczucie swojskości. Wyglądają na cieplejsze od tych wykonanych z drucianej siatki oraz są bardziej przyjazne od murów z kamienia. Stosuje się je głównie na wsi lub na terenach przy lasach, jednak nie jest to zasadą. Na pewno taki płot dobrze się prezentuje w urokliwej atmosferze natury i wtedy, kiedy może podkreślić drewniane elementy konstrukcji domu. Można go użyć na dużej posesji jako część odgradzającą miejsce do wypoczynku od reszty ogrodu. Gorzej będzie wyglądać przy nowoczesnych domach w stylu modernistycznym, chociaż kontrasty też mają swoich fanów.

Drewno jest materiałem powszechnie dostępnym, ładnie wygląda, ładnie się starzeje. Ale w porównaniu z kamieniem wymaga więcej czasu i nakładów na konserwację. Drewniane ogrodzenia są tańsze od kamiennych, natomiast są droższe od betonowych czy drucianych.

Rodzaje drewnianych płotów

- Płot ze sztachet – najbardziej swojskie ogrodzenie. Przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, na przykład mały domek babci, a w nim kolorowe kwiatki. Sztachety najlepiej się sprawdzą właśnie przy takich niewielkich budowlach, ukrytych gdzieś na wzgórzu na uboczu. Płot ze sztachet sprawi, że nasza letnia posesja oderwie nas od problemów pracy w mieście i pozwoli nam się delektować zapachem dojrzałych malin. Sztachety przeważnie wykonuje się z desek grubości 25-38 mm i o szerokości 5-15 cm, gdyż te o szerszych wymiarach mogą nie wytrzymać konfrontacji z wilgocią i popękać.

- Płot z desek – daje spore pole manewru, gdyż możemy wybrać deski o dowolnym stopniu obróbki i grubości. Cieńsze, lżejsze dla oka ogrodzenia wybieramy, gdy nasza nieruchomość leży na miejskim osiedlu domków jednorodzinnych przy gęstszej zabudowie. Grube deski lepiej będą pasować do domów wolnostojących. Jeśli architektura naszego budynku zawiera ciekawe elementy, np. wole oka, możemy wybrać odważniejsze formy desek, o zróżnicowanej barwie i kształcie. Do ogrodzenia z desek dobrze pasują też elementy niedrewniane: przęsła z kamienia, betonu czy nawet z cegły. Deski są tylko wypełnieniem między przęsłami. Przez to ten typ drewnianego ogrodzenia wydaje się najlepiej pasować do miejskiej „cywilizacji”.płot sztachetowy sosna castorama

- Płot z bali – jest to najcięższe z ogrodzeń. Prezentuje się jednak bardzo efektownie i dlatego jest chętnie wybierane jako obudowa działek na pensjonaty pod lasami przy drogach przelotowych, albo na restauracje w typie karczmy. Płot z bali najlepiej wygląda przy dużym budynku położonym na uboczu, np. przed wrotami chatki leśniczego.

- Płot ekranowy – jest wysoki i całkowicie zabudowany. Kompletnie odgradza nas od świata. Sąsiad nie ma wglądu w naszą działkę, a i my nie będziemy zaglądać do niego. Stanowi dobrą ściankę działową między blisko położonymi nieruchomościami. Świetnie sprawdzi się w mieście na osiedlach.

- Płot krzyżowy – należy do kategorii płotów ażurowych i stanowią go krzyżujące się sztachety. Nadaje się głównie do altan albo do podpórki dla pnących roślin. W połączeniu z innym rodzajem ogrodzenia, np. jako dobudówka nad płotem z desek albo jako wypełnienie między przęsłami z kamienia lub cegły, może stanowić element płotu okalającego nieruchomość. Z kolei wewnątrz działki stosuje się inne ażurowe płoty: pergole i trejaże.

Wyzwanie dla majsterkowicza

Musimy pamiętać, że ogrodzenie drewniane należy zaimpregnować i odnawiać je co 2-3 lata. Słaba odporność na działanie warunków klimatycznych – i to zarówno słońca, jak i deszczu oraz mrozu – jest główną wadą płotu z tego surowca. Płoty pełne są bardziej narażone na szkody z powodu silnych wiatrów od płotów ażurowych. Ogrodzenia drewniane zostały stworzone dla osób, które uwielbiają majsterkować. Nie tylko dają możliwość stałej pracy nad ich nieskazitelnym wyglądem, ale dodatkowo są całkiem proste w samodzielnej instalacji.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak dbać o drewniane ogrodzenie?

Jak dbać o drewniane ogrodzenie?
Wygląd otoczenia naszego domu jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim jednak wygląd zależy od czasu i nakładu pracy jaki włożymy, by doj...
Czytaj więcej

Systemy ogrodzeniowe

Systemy ogrodzeniowe
Ogrodzenie jest wizytówką domu i jego ochroną. W naszych sklepach mamy rozwiązania na każdą kieszeń w różnych stylach. Przyjrzyjmy się bliżej dostępny...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Typy drewnianych ogrodzeń – które wybrać?